Drama destekli argümantasyon yaklaşımının ortaokul öğrencilerinin kuvvet ve enerji konusundaki argüman kalitesine ve akademik başarısına etkisi
The effect of drama-supported argumentation approach on middle school students' argument quality and academic achievement: The topic of force and energy
  1. Tez No: 954049
  2. Yazar: SAKİNE ÇİFTASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 7. sınıf fen bilimleri dersi“Kuvvet ve Enerji”ünitesi çerçevesinde drama destekli argümantasyon yaklaşımının öğrencilerin argüman kalitesi ve akademik başarıları üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışma ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma 2024 2025 eğitim öğretim yılında 7. sınıfta öğrenim gören deney grubu 27 öğrenci ve kontrol grubu 25 öğrenci olmak üzere, toplam 52 ortaokul öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda dersler argümantasyon yöntemi ile işlenirken deney grubu öğrencilerine drama destekli argümantasyon yaklaşımı ile dersler işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Köksal ve Doymuş (2024) tarafından geliştirilen“Kuvvet ve Enerji Akademik Başarı Testi”kullanılmıştır ve öğrencilerin argüman kalitelerinin belirlenmesi amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Açık Uçlu Argümantasyon Formu”kullanılmıştır. Araştırma süresince açık uçlu soru formlarından elde edilen nitel verilerin analizinde Sadler ve Fowler (2006) tarafından geliştirilen argümantasyon değerlendirme rubriği, akademik başarılarına bakılan nicel verilerin analizinde ise SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler iki grup arasında anlamlı fark olup olmadığını tespit etmek için SPSS istatistik programında 'bağımsız örneklem t-testi' kullanılarak karşılaştırılmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek amacıyla uygulanan ön test sonuçları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırma sonucunda;“Kuvvet ve Enerji”ünitesini drama destekli argümantasyon yaklaşımı ile işleyen deney grubu öğrencilerinin ve argümantasyon yöntemi ile işleyen kontrol grubu öğrencilerinin son-test akademik başarı puanlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark gözlenmiştir. Drama destekli argümantasyon yaklaşımıyla işlenen derslerde öğrencilerin argümantasyon kalitelerinde belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Bu yaklaşımla öğrenim gören öğrenciler oluşturdukları argümanları daha sağlam temellere dayandırarak gerekçelerini drama metinlerindeki örnek olaylarla desteklemişlerdir. Drama, argümantasyon sürecini daha etkili ve anlamlı hale getirmiştir. Bu çalışma araştırmacı ve eğitimcilere öğrencilerin akademik başarılarını ve argüman kalitelerini geliştirmeye yönelik drama destekli argümantasyon yaklaşımı konusunda rehberlik edecek önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the effect of the drama-supported argumentation approach on students' argument quality and academic achievement within the framework of the 7th-grade science unit“Force and Energy”. The study was conducted using a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups. The research was carried out during the 2024–2025 academic year with a total of 52 middle school students, comprising 27 students in the experimental group and 25 students in the control group. While the lessons in the control group were delivered using the argumentation method, the experimental group received instruction through a drama-supported argumentation approach. As data collection tools, the“Force and Energy Academic Achievement Test”developed by Köksal and Doymuş (2024) was used, along with the“Open-Ended Argumentation Form”developed by the researcher to assess students' argument quality. For the analysis of qualitative data obtained from the open-ended forms, the argumentation assessment rubric developed by Sadler and Fowler (2006) was used. Quantitative data on academic achievement were analyzed using the SPSS statistical software package. To determine whether there was a significant difference between the two groups, an independent samples t-test was conducted. No statistically significant difference was found between the pre-test results of students' academic achievement. However, the results of the study revealed a significant difference in favor of the experimental group in the post-test academic achievement scores of students who were taught the“Force and Energy”unit using the drama-supported argumentation approach compared to those in the control group who were taught using only the argumentation method. Furthermore, a notable improvement in the argument quality of students in the experimental group was observed. These students grounded their arguments on stronger reasoning and supported their justifications with case examples presented in the drama scripts. The use of drama enhanced the effectiveness and meaningfulness of the argumentation process. This study serves as a valuable resource for researchers and educators, offering guidance on the use of the drama-supported argumentation approach to enhance students' academic achievement and the quality of their arguments.