Romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, aldatma eğilimi ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relations between attachment styles, infidelity tendency and perfectionism in romantic relationships
- Tez No: 968426
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE GÜNSELİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkilerde bireylerin bağlanma stilleri, aldatma eğilimi ve mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bireylerin bağlanma stilleri, aldatma eğilimleri ve mükemmeliyetçilik düzeylerinin; yaş, cinsiyet, romantik ilişki durumu, yaşanılan yer, anne ve babanın öğrenim düzeyi, kardeş sayısı, doğum sırası, algılanan sosyo-ekonomik durum ve ebeveynlerin medeni durumu değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın evreni, 2023-2024 öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencileridir. Bu evrenden seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiş 325 üniversite öğrencisi örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Demografik Bilgi Formu, bağlanma stillerini belirlemek amacıyla İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), aldatma eğilimlerini belirlemek amacıyla Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği (AYNÖ) ve mükemmeliyetçilik düzeylerini belirlemek amacıyla ise Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ) kullanılmıştır. Ölçek puanları normal dağılım gösterdikleri için verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Bağımlı değişkenlerin sosyodemografik değişkenlere göre iki grup arasında nasıl farklılaştığını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi, üç veya daha fazla gruptan oluşan değişkenlerin farklılaşmasını incelemek için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA analizlerinde daha detaylı analiz için çoklu karşılaştırmalar, homojen dağılım gösteren değişkenler için Tukey HSD, homojen dağılım göstermeyenler için ise Games-Howell testi ile gerçekleştirilmiştir. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla ise Pearson korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla saplantılı bağlanma stili geliştirdikleri, baba eğitim durumu ile bağlanma stilleri arasında anlamlı farklılıkların olduğu, ebeveynleri boşanmamış ama hayatta olmayan bireylerin ebeveynleri boşanmış ve birlikte olan bireylere göre daha az güvenli bağlanma geliştirdikleri görülmüştür. Aynı zamanda aldatma eğilimi ilgili elde edilen bulgulara göre algılanan sosyoekonomik düzey arttıkça aldatma eğiliminin de arttığı tespit edilmiştir. Bir başka bulguya göre ise mükemmeliyetçiliğin alt boyutlarından olan kendine yönelik mükemmeliyetçilik ile anne-baba eğitim düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Mükemmeliyetçiliğin bir diğer alt boyutu olan başkasına yönelik mükemmeliyetçilik ile aldatma eğilimi arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aldatma eğilimi ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkilere bakıldığında; güvenli ve korkulu bağlanma stilleri ile aldatma eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamazken, kayıtsız bağlanma ile negatif yönde, saplantılı bağlanma ile ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular ilgili alan yazında tartışılmış, araştırmaya ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationships between individuals' attachment styles, tendency toward infidelity, and levels of perfectionism in adult romantic relationships. Furthermore, it examines whether these variables differ based on demographic factors such as age, gender, romantic relationship status, place of residence, parental education levels, number of siblings, birth order, perceived socioeconomic status, and parents' marital status.The research population consisted of undergraduate students enrolled in the Faculty of Fine Arts at Dokuz Eylül University during the 2023–2024 academic year. A total of 325 students were selected through random sampling to form the sample group. Data collection tools included the Demographic Information Form, the Relationship Scales Questionnaire (RSQ) to assess attachment styles, the Infidelity Intention Scale (IIS) to measure infidelity tendencies, and the Multidimensional Perfectionism Scale (MPS) to determine levels of perfectionism.Since the scale scores were normally distributed, parametric statistical tests were employed in data analysis. Independent samples t-tests were conducted to examine differences between two groups, while One-Way ANOVA was used for variables with more than two groups. For post hoc comparisons, Tukey's HSD was applied to variables with homogeneous variances, and the Games-Howell test was used for variables without homogeneity. Pearson correlation analysis was conducted to assess the relationships between continuous variables. The results revealed that male participants demonstrated significantly higher levels of preoccupied attachment compared to females. A significant difference was also found between fathers' education levels and participants' attachment styles. Individuals whose parents were not divorced but deceased reported lower levels of secure attachment compared to those whose parents were either divorced or still together. Additionally, infidelity intention increased with perceived socioeconomic status. A positive correlation was found between self-oriented perfectionism and parental education level, while other-oriented perfectionism was positively associated with infidelity intention. No significant relationship was found between infidelity intention and secure or fearful attachment styles, whereas a negative relationship was observed with dismissive attachment and a positive relationship with preoccupied attachment. The findings were discussed in relation to the existing literature, and recommendations for future research and practical applications were presented.