Türkiye'de merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki mali ilişkiler: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi örneği
Financial relations between central and local governments in Turkey: The example of Diyarbakır Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 954094
  2. Yazar: SEVGİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Türkiye'de merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki mali ilişkilerin yapısını, işleyişini ve etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, merkezi ve yerel yönetimlerin mali kaynaklarının dağılımı, bu kaynakların kullanımı ve bu süreçlerin yerel yönetimlerin mali özerkliği üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Ayrıca, merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki mali ilişkilere dair mevcut uygulamaların etkinliğini değerlendirmek ve bu alanda karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively examine the structure, functioning, and impacts of financial relations between the central government and local governments in Turkey. The primary objective of the research is to analyze the distribution of financial resources between the central and local governments, the use of these resources, and the effects of these processes on the financial autonomy of local governments. Additionally, the thesis seeks to evaluate the effectiveness of current practices in the financial relations between the central and local governments and provide recommendations for addressing the issues encountered in this area.