Aktif öğrenme teknikleri kullanılarak yapılan analitik ezber uygulamasının keman öğrencilerinin performans başarısı ve kaygısına etkisi
The effect of analytical memorisation practice using active learning techniques on violin students' performance achievement and anxiety
- Tez No: 954104
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DÜZBASTILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada aktif öğrenme teknikleri kullanılarak yapılan analitik ezber uygulamalarının, lisans düzeyinde bireysel çalgı (keman) eğitimi alan öğrencilerin performans başarısı ve performans kaygılarına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla veri çeşitliliği sağlamak, derinlikli ve daha açık, anlaşılır cevaplara ulaşmak için karma yöntem tercih edilmiştir. Karma yöntem desenlerinden ise müdahale deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme ile belirlenmiş, devlet konservatuarı ve eğitim fakültesinde lisans düzeyinde bireysel çalgı (keman) eğitimi alan sekiz lisans öğrencisinin gönüllü katılımı ile oluşturulmuştur. Uygulama öncesi, içeriğinde aktif öğrenme teknikleri ve analitik ezber yaklaşımı içeren 6 hafta süreli 12 etkinlikten oluşan bir uygulama programı, uygulama ve değerlendirme süreçlerinde kullanılmak üzere özgün eserler/etütler ve performans başarısını değerlendirmek için uzman görüşleri alınarak dereceli performans puanlama anahtarı hazırlanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tek gruplu ön test- son test yarı deneysel desen ile çalışmalar yürütülmüş, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri ön testson test uygulamalarında Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri (K-MPKE) ve Dereceli Performans Puanlama Anahtarı ile toplanmış, nitel kısımda ise her etkinlik sonrasında katılımcıların tuttuğu yansıtıcı günlükler ve uygulama süreci sonunda yarı yapılandırılmış görüşme formları ile nitel veriler toplanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde, puanlayıcılar arası uyum, normallik testleri, ön test-son test karşılaştırmaları için bağımlı t testi, ilişki testlerinde ise Pearson korelasyon analizi kullanılırken nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada aktif öğrenme teknikleri kullanılarak yapılan analitik ezber uygulamalarının, müzik performans kaygısını istatistiki olarak anlamlı biçimde azalttığı, müzik performans başarısını istatistiki olarak anlamlı biçimde arttırdığı, müzik performans kaygısı ve müzik performans başarısı arasında ise istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yansıtıcı günlükler ve uygulama sonrası yarı yapılandırılmış görüşme ile toplanan veriler sonucunda, ezberleme sürecinde çok yönlü analiz yapabilme ve grup çalışmalarının bireysel öğrenmeyi desteklediği, katılımcıların müzik performans kaygısını azaltırken, çalgı hakimiyeti, özgüven ve müzik performans başarılarını arttırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Genel olarak, nicel ve nitel sonuçlar birbirini desteklemiş, aktif öğrenme teknikleri kullanılarak yapılan analitik ezber uygulamalarının olumlu etkilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of analytical memorisation practices using active learning techniques on the performance achievement and performance anxiety of students studying individual instrument (violin) at undergraduate level. For this purpose, mixed method was preferred in order to provide data diversity and to reach deeper and more clear and understandable answers. Intervention design was used among mixed method designs. The study group was formed with the voluntary participation of eight undergraduate students studying individual instrument (violin) at the undergraduate level at the state conservatory and the faculty of education, determined by purposeful sampling. Before the implementation, an implementation programme consisting of 12 activities for 6 weeks including active learning techniques and analytical memorisation approach, original works/etudes to be used in the implementation and evaluation processes, and a graded performance scoring key to evaluate performance success were prepared by taking expert opinions. In the quantitative dimension of the study, a single-group pretest-posttest quasi-experimental design was used, and in the qualitative dimension, a case study was used. The quantitative data of the study were collected with the Kenny Music Performance Anxiety Inventory (K-MPKE) and the Graded Performance Rating Key in the pre-test and post-test applications, and qualitative data were collected with reflective diaries kept by the participants after each activity and semi-structured interview forms at the end of the application process. In the analysis of the quantitative data obtained, inter-rater agreement, normality tests, dependent t-test for pre-test-post-test comparisons, Pearson correlation analysis for relationship tests were used, while content analysis was used in the analysis of qualitative data. In the study, it was concluded that analytical memorisation practices using active learning techniques statistically significantly reduced music performance anxiety, statistically significantly increased music performance achievement, and there was no statistically significant relationship between music performance anxiety and music performance achievement. As a result of the data collected through reflective diaries and semi-structured interviews after the application, it was concluded that multidirectional analysis in the memorisation process and group work supported individual learning, decreased the participants' music performance anxiety, and increased their instrument mastery, selfconfidence and music performance achievement. In general, quantitative and qualitative results supported each other and revealed the positive effects of analytical memorisation practices using active learning techniques.