Kolcaba'nın konfor kuramına göre verilen hemşirelik bakımının hemodiyaliz tedavisi alan hastaların semptomlarına ve konfor düzeylerine etkisi
The effect of nursing care given according to Kolcaba's comfort theory on the symptoms and comfort levels of patients requesting hemodialysis
- Tez No: 954125
- Danışmanlar: PROF. DR. REVA BALCI AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kolcaba'nın Konfor Kuramına Göre Verilen Hemşirelik Bakımının Hemodiyaliz Tedavisi Alan Hastaların Semptomlarına ve Konfor Düzeylerine Etkisi Amaç: Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan hastalara Kolcaba'nın Konfor Kuramı doğrultusunda verilen hemşirelik bakımının hastaların konfor düzeyleri ve diyaliz semptomları üzerindeki etkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Bingöl il merkezindeki diyaliz merkezlerinde hemodiyaliz tedavisi alan 122 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise, bu evrenden randomize olarak seçilen 34 deney, 33 kontrol olmak üzere toplam 67 hemodiyaliz hastası oluşturdu. Deney grubundaki hastalara 12 diyaliz seansı boyunca Kolcaba'nın Konfor Kuramı'na dayandırılan hemşirelik bakımı verildi. Kontrol grubuna rutin hemşirelik bakımı dışında herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgiler Formu, GKÖ, DSİ ve OSDİ ölçekleri kullanıldı. Bulgular: Deney grubundaki hastaların GKÖ ön test puan ortalaması 101.88±13.26, son test puan ortalaması 148.38±12.28 olduğu, puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0.001). Deney grubundaki hastaların DSİ ön test puan ortalaması 75.02±25.78, son test puan ortalaması 43.47±17.41 olduğu, puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p=0.001). Kontrol grubundaki hastaların GKÖ ön test puan ortalaması 105.18±11.75, son test puan ortalaması 100.90±12.80 olduğu ve puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0.001). Kontrol grubundaki hastaların DSİ ön test puan ortalaması 64.42±25.35, son test puan ortalaması 67.36±26.49 olduğu, puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p=0.297). Deney ve kontrol grubunun“GKÖ”ve“DSİ”son test puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu (p=0.001) saptandı. Sonuç: Kolcaba'nın Konfor Kuramı doğrultusunda verilen hemşirelik bakımının hastaların konforlarını artırdığı ve diyaliz semptomlarını azalttığı belirlendi. Konfor kuramı hasta bakımında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effects of nursing care provided to patients receiving hemodialysis treatment in line with Kolcaba's Comfort Theory on the patients' comfort levels and dialysis symptoms. Materials and Methods: The study was conducted as a randomized controlled trial. The universe of the study consisted of 122 patients receiving hemodialysis treatment in dialysis centers in the city center of Bingöl. The sample of the study consisted of 67 hemodialysis patients, 34 experimental and 33 control, who were randomly selected from this universe. Patients in the experimental group received nursing care based on Kolcaba's Comfort Theory for 12 dialysis sessions. No intervention other than routine nursing care was applied to the control group. The Sociodemographic Information Form, GKO, DSI and OSDI scales were used to collect data. Results: The mean VKS pre-test score of the patients in the experimental group was 101.88±13.26, the mean post-test score was 148.38±12.28, and the difference between the mean scores was statistically significant (p=0.001). The mean DSI pre-test score of the patients in the experimental group was 75.02±25.78, the mean post-test score was 43.47±17.41, and the difference between the mean scores was statistically significant (p=0.001). The mean VKS pre-test score of the patients in the control group was 105.18±11.75, the mean post-test score was 100.90±12.80, and the difference between the mean scores was statistically significant (p=0.001). The mean pre-test DSI score of the patients in the control group was 64.42±25.35, and the mean post-test score was 67.36±26.49, and the difference between the mean scores was not statistically significant (p=0.297). The difference between the“VKS”and“DSI”post-test scores of the experimental and control groups was found to be significant (p=0.001). Conclusion: It was determined that nursing care provided in line with Kolcaba's Comfort Theory increased patients' comfort and reduced dialysis symptoms. Comfort theory can be used in patient care.