Weıbull dağılımı temelli rüzgâr enerjisi potansiyeli analizi ve interaktif eğitim platformu
Wind energy potential analysis based on weibull distribution and interactive educational platform
- Tez No: 954160
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇALIK, PROF. DR. ONUR ÖZDAL MENGİ, PROF. DR. ERCÜMENT KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu bitirme çalışmasında, yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan rüzgâr enerjisinin, Weibull dağılımına dayalı istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Rüzgâr hızının zaman ve mekâna bağlı değişkenliği nedeniyle enerji üretim potansiyelinin doğru tahmini, özellikle türbin seçimi ve yatırım fizibilitesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu doğrultuda, rüzgâr verileri farklı istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek Weibull dağılımının şekil (k) ve ölçek (c) parametreleri elde edilmiş; ardından bu parametreler kullanılarak yıllık enerji üretimi hesaplanmış ve kapasite faktörü değerlendirilmiştir. Ayrıca, IEC 61400 standardı doğrultusunda uygun türbin seçimi yapılmış ve wake etkileri de dâhil olmak üzere çeşitli teknik kriterler göz önünde bulundurulmuştur. Tez kapsamında geliştirilen interaktif eğitim arayüzü, kullanıcıların rüzgâr enerjisi analizine dair temel kavramları hem teorik hem uygulamalı olarak öğrenmelerini hedeflemektedir. Bu yazılım platformu üzerinden kullanıcılar; veri girişinden, Weibull analizi sonuçlarına, enerji üretim tahminlerinden türbin seçim sürecine kadar tüm adımları görsel grafikler ve hesaplama modülleriyle takip edebilmektedir. Böylelikle, mühendislik eğitimi alan lisansüstü öğrenciler başta olmak üzere enerji alanında çalışan araştırmacıların, sahaya özgü rüzgâr enerjisi potansiyelini kolaylıkla değerlendirmeleri mümkün hâle gelmiştir. Platform, farklı türbin modellerinin karşılaştırılmasını ve ekonomik analizlerin yapılmasını da desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this undergraduate thesis, it is aimed to evaluate wind energy—one of the most significant renewable energy sources—through statistical analysis methods based on the Weibull distribution. Due to the temporal and spatial variability of wind speed, accurately estimating the energy production potential is critically important, particularly for turbine selection and investment feasibility. Accordingly, wind data were analyzed using various statistical techniques to determine the shape (k) and scale (c) parameters of the Weibull distribution; subsequently, these parameters were used to estimate annual energy production and assess the capacity factor. In addition, turbine selection was performed in accordance with the IEC 61400 standard, taking into account various technical criteria including wake effects. An interactive educational interface developed within the scope of the thesis is intended to enable users to learn the fundamental concepts of wind energy analysis both theoretically and practically. Through this software platform, users can follow all steps—from data input to Weibull analysis results, from energy production estimation to turbine selection—via graphical outputs and computational modules. Thus, it becomes possible for graduate engineering students, as well as researchers working in the field of energy, to easily evaluate site-specific wind energy potential. The platform also supports the comparison of different turbine models and the execution of economic analyses.