Exploring the impact of adenosine A2B receptor on colorectal carcinogenesis
Adenozin A2B reseptörünün kolorektal karsinogenezüzerindeki etkisinin araştirilmasi
- Tez No: 954161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN İSMAİL GÖKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kolorektal kanser (KRK), heterojen bir mutasyon profiline sahiptir ve kanserler arasında vaka oranı açısından en yaygın üçüncü, ölüm oranı açısından da en yaygın ikinci sırada yer almaktadır. Metastaz, KRK'ye bağlı ölüm ve nüksün önemli bir faktörüdür ve tanı konulan hastaların dörtte birinde gözlemlenmektedir. Pürinerjik sinyal sistemi bileşenlerinin kanser gelişimi ve metastazdaki etkileri daha önce araştırılmış olsa da, adenozine olan düşük afinitesi nedeniyle adenozin A2B reseptörü (A2BR) üzerine yapılan çalışmalar geçmişte büyük ölçüde ihmal edilmiştir. A2BR'nin intrinsik etkileri oldukça bağlam bağımlıdır ve KRK ilerleyişi ve metastazı üzerindeki olası etkileri yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada, A2BR'nin KRK ilerleyişindeki rolünü incelemek amacıyla stabil A2BR aşırı ifade eden KRK hücre hatları ve A2BR'ye özgü antagonistler kullanılmıştır. A2BR aşırı ifadesi hem in vitro hem de in vivo ortamlarda tümör büyümesinde azalmaya neden olmuştur. Ayrıca, A2BR aşırı ifadesi hücrelerin göç yeteneğinde düşüşe yol açmış ve KRK hücre hatlarının epitel-mezenkimal geçiş (EMT) belirteç profilini değiştirmiştir. A2BR aktivitesi farmakolojik olarak inhibe edildiğinde ise hücre çoğalması, göçü ve istilası anlamlı bir artış gözlemlenmiş; ayrıca EMT belirteç profilinde daha mezenkimal bir görünüme kayma saptanmıştır. Hasta sağkalım analizlerimiz ise A2BR ifadesi yüksek olan KRK hastalarında genel ve nükssüz sağkalımın daha yüksek olduğunu göstermektedir. Genel olarak bu bulgular, A2BR'nin KRK'de tümör baskılayıcı bir rol üstlendiğini ve farmakolojik inhibisyonunun daha agresif bir fenotipe yol açabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Colorectal Cancer (CRC) is one of the most prevalent cancer types, with a highly heterogeneous mutation profile, and an incidence rate ranking third and lethality ranking second worldwide. Metastasis is an important factor in CRC mortality and recurrence, having been observed in a fourth of the patients diagnosed. While the effect of purinergic signaling components has been studied in cancer progression and metastasis, with varying contributions, research on the adenosine A2B receptor (A2BR) has been overlooked in the past due to its low affinity to adenosine. The intrinsic effects of A2BR are highly context-dependent, and research on how it may affect CRC progression and metastasis is limited. In this study, we used stable A2BR overexpressing CRC cell lines as well as A2BR selective antagonists to examine the role of A2BR in CRC progression. We observed a decrease in cancer growth upon A2BR overexpression, both in vitro and in vivo. Moreover, A2BR overexpression led to a lower migratory ability and shifted the EMT marker profile of the CRC cell lines. Once we pharmacologically inhibited the A2BR activity, we observed a significant increase in cell proliferation, migration, and invasion in the CRC cell lines as well as a shift towards a more mesenchymal EMT marker profile. Furthermore, our patient survival analyses indicate a higher overall and recurrence-free survival for CRC patients with high A2BR expression. Overall, these findings indicate a tumor-suppressive role for A2BR in CRC and that pharmacological inhibition may lead to a more aggressive phenotype.