İş sağlığı ve güvenliği kapsamında hastanelerin görünteleme merkezindeki tehlikelerin Fine Kinney ve L Matrisi karşılaştırması üzerine bir uygulama
An application on the comparison of Fine Kinney and L Matrix of hazards in hospitals' imaging center within the scope of occupational health and safety
  1. Tez No: 954191
  2. Yazar: GÜLİZAR EBRU MERAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMMAR YASİR KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sağlık sektöründe, hastane ortamlarının güvenliği hem çalışanlar hem de hastalar açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle görüntüleme merkezleri gibi yüksek teknolojinin kullanıldığı alanlarda iş sağlığı ve güvenliği (İSG) riskleri daha karmaşık ve özel nitelikler taşımaktadır. Bu çalışma, sağlıkta kalite standartları çerçevesinde, hastane genelinden ziyade birim bazlı yaklaşımı esas alarak, görüntüleme merkezi özelinde karşılaşılan tehlikelerin sistematik bir şekilde değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, iş sağlığı ve güvenliğinin tanımı, amacı ve temel ilkeleri ele alınmış; küresel gelişimi tarihsel süreç içerisinde üç döneme ayrılarak incelenmiş, Türkiye'deki gelişimi ise Osmanlı Dönemi'nden günümüze kadar uzanan bir çerçevede değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili literatür taraması yapılmış; sağlık sektörüne özgü tehlikeler ve risk analizine dair temel yaklaşımlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, risk değerlendirme yöntemleri kalitatif ve kantitatif olmak üzere iki başlık altında açıklanmış, özellikle Fine-Kinney ve L Tipi Matris yöntemleri detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise çalışmanın yöntemi ve bulguları sunulmuştur. Bu kapsamda, bir devlet hastanesinin görüntüleme merkezinde yer alan fiziksel, kimyasal, ergonomik ve radyolojik tehlikeler belirlenmiş ve her iki yöntemle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Fine-Kinney yöntemi riskleri daha ayrıntılı ve gerçekçi bir şekilde sınıflandırabilirken, L Tipi Matris yöntemi daha basit ve yüzeysel bir değerlendirme sunmaktadır. Bununla birlikte, her iki yöntemin de kullanıcıya bağlı olarak sonuçlarında değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Sonuç olarak, yüksek hassasiyet ve detay gerektiren hastane birimlerinde, özellikle görüntüleme merkezlerinde Fine-Kinney metodunun tercih edilmesinin daha sağlıklı ve etkili sonuçlar sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the healthcare sector, the safety of hospital environments is of great importance for both employees and patients. Particularly in radiology units, where advanced technology is heavily utilized, occupational health and safety (OHS) risks are more complex and carry specific characteristics. This study aims to systematically evaluate the hazards encountered specifically in radiology units based on a unit-based approach, rather than the hospital as a whole, within the framework of healthcare quality standards. In the first chapter of the thesis, the definition, purpose, and fundamental principles of occupational health and safety are discussed; its global development is examined in three historical periods, and its development in Turkey is reviewed from the Ottoman Era to the present day. The second chapter includes a literature review on occupational health and safety, presenting the main approaches to hazards and risk analysis specific to the healthcare sector. In the third chapter, risk assessment methods are examined under two main headings as qualitative and quantitative methods, with a detailed focus on the Fine-Kinney and L Matrix methods. The fourth and fifth chapters present the methodology and findings of the research. In this context, physical, chemical, ergonomic, and radiological hazards present in the radiology unit of a public hospital were identified and analyzed using both methods. According to the results obtained, the Fine-Kinney method classifies risks in a more detailed and realistic manner, whereas the L Matrix method provides a simpler and more superficial evaluation. However, it should be noted that the results of both methods may vary depending on the experience and knowledge of the user. As a result, it was concluded that in hospital units requiring high sensitivity and detail—especially radiology units—the use of the Fine-Kinney method would provide more accurate and effective outcomes than the L Matrix method.