Üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma yöntemleri ile sigara bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' coping methods with stress and smoking addiction
  1. Tez No: 954208
  2. Yazar: BETÜL BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin sigara bağımlılığı ile stresle başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan bu çalışmanın örneklemini, İstanbul'da öğrenim gören lisans ve lisansüstü 380 öğrenci oluşturmuştur. Veriler,“Sigara Psikolojik Bağımlılık Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Independent-Samples T Testi ve Pearson Korelasyon Testi uygulanmıştır. Cinsiyet açısından sigara bağımlılığı ve stresle başa çıkma stratejileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kadınların stresle başa çıkma puanları erkeklere göre daha yüksek olmakla birlikte bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sigara bağımlılığı ve stresle başa çıkma stratejileri arasında eğitim düzeyi açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between smoking addiction and coping strategies among university students. The study utilized a correlational research model, with a sample of 380 undergraduate and graduate students studying in Istanbul. Data were collected using the“Smoking Psychological Addiction Scale”and the“Coping with Stress Scale”and analyzed through SPSS. Independent-Samples T Test and Pearson Correlation Test were applied in the analysis. No significant difference was found between smoking addiction and coping strategies in terms of gender. Although females had higher coping scores than males, this difference was not statistically significant. There was also no significant difference between smoking addiction and coping strategies concerning education level.