4-6 yaş çocuğa sahip annelerin kendi ebeveynlerine yönelik algıladıkları ebeveyn tutumlarının evlilik doyumları ile çocuklarının bağlanma stilleri arasındaki ilişki
The attitudes of mothers towards children whose aged 4-6 from their own parents and the relationship between the mother's marital satisfaction and the child's attachment styles
- Tez No: 954217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, 4-6 yaşındaki çocuklara sahip annelerin algıladıkları ebeveyn tutumları ve evlilik doyumlarının çocukların bağlanma stilleri üzerindeki etkilerini incelemiştir. Çalışma, annelerin otoriter, ilgisiz, koruyucu ve bağımlı gibi farklı ebeveyn tutumlarını ve bu tutumların çocukların güvenli, kaygılı-kararsız ve kaçınma bağlanma stilleri ile olan ilişkisini değerlendirmiştir. Kişisel bilgi formu, Evlilik Doyum Ölçeği (EDÖ), Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği, Bağlanma stilleri ölçeği kullanılmıştır. Spearman korelasyon analizi kullanılarak yapılan değerlendirmeler, çoğu ebeveyn tutumunun çocukların bağlanma biçimlerini doğrudan etkilemediğini göstermiştir. Ancak, evlilik doyumu ile çocukların bağlanma stilleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuş, özellikle yüksek evlilik doyumu olan annelerin çocuklarının daha sağlıklı bağlanma stilleri sergilediği saptanmıştır. Bu bulgular, ebeveyn tutumlarının ve evlilik doyumu düzeylerinin, çocukların duygusal ve sosyal gelişimleri üzerinde önemli etkileri olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of perceived parental attitudes and marital satisfaction of mothers with children aged 4-6 on their children's attachment styles. The research evaluates different parental attitudes such as authoritarian, uninvolved, protective, and dependent, and their relationships with children's secure, anxious-ambivalent, and avoidant attachment styles. Personal Information Form, Marital Satisfaction Scale (MSS), Perceived Parental Relationship Scale, and Attachment Styles Scale were used. Evaluations using Spearman correlation analysis have shown that most parental attitudes do not directly affect children's attachment patterns. However, significant positive relationships were found between marital satisfaction and children's attachment styles, particularly indicating that children of mothers with high marital satisfaction exhibited healthier attachment styles. These findings suggest that parental attitudes and levels of marital satisfaction can have significant impacts on children's emotional and social development.