Konaklama işletmelerinde restoran yöneticilerinin iş sürekliliğine hazır olma algılarının belirlenmesine yönelik bir çalışma
Restaurants in accommodation establishments managers are ready for business continuity towards determining the perceptions of being a study
- Tez No: 954241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İş sürekliliği, işletmelerin beklenmedik krizlere, aksaklıklara veya doğal afetlere karşı dayanıklı olabilme yeteneği olarak tanımlanabilir ve konaklama sektöründe özellikle hizmetlerin kesintiye uğramadan sunulabilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Konaklama işletmeleri misafirlerin konakladığı, yiyecek – içecek hizmetlerinden yararlandığı ve diğer birçok faaliyette bulunmasını sağlayan bir hizmet çeşididir. Konaklama işletmeleri de turizm sektöründe önemli bir yere sahip olması ve hizmet sektörünün kesintisizlik ilkesini dikkate alarak olası olumsuz olaylara karşı hazır olması önemlidir. Bu bağlamda iş kesintilerini önlemeye yönelik stratejiler geliştirmelidir. Bu çalışma, konaklama işletmelerindeki restoran yöneticilerinin iş sürekliliğine hazır olma algılarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla önem ve sınırlar dahilinde çalışma için hipotezler oluşturulmuştur. Oluşturulan hipotezlerin test edilebilmesi için derinlemesine bir literatür taraması ve bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonucu katılımcıların verdikleri cevaplarda yer alan değişkenlerin birbirleriyle ilişkisi değerlendirildiğinde bireylerin yaşları, sektör yılı ve personel sayısı ile iş sürekliliği arasında pozitif yönde ve güçlü bir anlamlı ilişkinin olduğu (p.05) sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak konaklama işletmeleri ve restoranlarının iş sürekliliğine yeterli düzeyde hazır olmadığı belirlenmiştir. Yapılacak planlamalar ve düzenlemeler doğrultusunda iş sürekliliği kavramının bu sektörde geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Business continuity can be defined as the ability of businesses to remain resilient to unexpected crises, disruptions, or natural disasters, and it is of critical importance in the hospitality industry, especially for ensuring that services are provided without interruption. Hospitality businesses provide services where guests stay, benefit from food and beverage services, and engage in various other activities. Hospitality businesses hold a significant position in the tourism sector, and it is crucial for them to be prepared for potential adverse events while adhering to the service sector's principle of continuity. In this context, strategies to prevent business disruptions should be developed. This study aims to determine the perceptions of restaurant managers in hospitality businesses regarding their preparedness for business continuity. Hypotheses were created within the scope and limitations of this study. To test these hypotheses, an in-depth literature review and a survey were conducted.