İğneada longoz ormanları milli parkı'ndan izole edilen blepharisma perty, 1849 ve frontonia ehrenberg, 1838 cinslerine ait türlerin morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
Morphological and molecular characterization of species of genus blepharisma perty, 1849 and genus frontonia ehrenberg, 1838 isolated from i̇ğneada longoz forests national park
- Tez No: 954294
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜLKIZ ŞENLER, PROF. DR. İSMAİL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemizin zengin biyoçeşitliliğe sahip alanlarından olan İğneada Longoz Ormanları'nın siliyat türleri hakkında şimdiye kadar yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu eksikliği gidermek amacı ile yapılan bu çalışmada, longozların farklı habitatlarından alınan toprak örneklerinden“non-flooded Petri dish”yöntemiyle kültürler hazırlandı. Toprak kültürlerinden izole edilen Blepharisma cinsine ait 2 türün (B. hyalinum ve B. penardi), Frontonia cinsine ait 5 tür (F. terricola, F. pusilla, F. depressa, F.elegans ve Frontonia cinsine ait morfolojik, morfometrik ve moleküler yöntemler kullanılarak tür teşhisleri yapıldı. Bu türlerin 18S rDNA dizisine dayanarak Bayesiyan yaklaşımı ve maksimum olabilirlik çıkarsamaları ile filogenetik ağaçlar oluşturuldu. B. penardi, F. terricola, F. pusilla, F. elegans F. depressa ve Frontonia sp. popülasyonları ülkemiz için ilk kayıttır. Ayrıca İğneada popülasyonlarının nükleotid dizileri bu çalışma ile bilim dünyasına kazandırılmıştır. Daha sonraki araştırmalarda morfolojik ve moleküler çalışmaların birlikte yürütülmesi yerel ve küresel anlamda siliyat çeşitliliğini ve siliyatların evrimsel ilişkilerini ortaya çıkarmada etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
There is no study on the ciliate species of İğneada Longoz Forests, which is one of the areas with rich biodiversity in our country. In this study, which was conducted to eliminate this deficiency, cultures were prepared from soil samples taken from different habitats of longozes using the“non-flooded Petri dish”method. Species identifications were made using morphological, morphometric and molecular methods for 2 species of the genus Blepharisma (B. hyalinum and B. penardi) and 5 species of the genus Frontonia (F. terricola, F. pusilla, F. depressa, F.elegans and Frontona sp.) isolated from soil cultures. Phylogenetic trees were created with the Bayesian approach and Maximum Likelihood inferences based on the 18S rDNA sequences of these species. B. penardi, F. terricola, F. pusilla, F. elegans F. depressa and Frontonia sp. populations are the first records for our country. In addition, the nucleotide sequences of the İğneada populations were introduced to the scientific world with this study. In subsequent studies, the combined conduct of morphological and molecular studies will be effective in revealing the local and global ciliate diversity and the evolutionary relationships of ciliates.