İç mekân konumlandırma ve çizim arayüzü ile rölöve hazırlanması
Technical drawing with interior positioning and drawing interface
- Tez No: 954327
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER HALİS BETTEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yıkıcı depremlerin ardından orta hasar düzeyinde hasar görmüş binaların önce deprem performans analizleri yapılır ardından deprem performans analiz verileri ve sonuçları değerlendirilerek güçlendirme projesi hazırlanır ve inşaat ruhsatının alınmasının ardından güçlendirme inşaatı başlar. Bu sürecin ilk ayağı olan deprem performans analizinin gerçekleştirilebilmesi için mevcut yapının statik ve mimari projelerinin olması gerekir. Yapıların ruhsatlı statik ve mimari projelerine tam olarak uyulmadan inşa edilmesi oldukça yaygın bir durumdur. Ayrıca yapımının ardından uzun zaman geçmiş binalara ait projelerinin kaybolması da oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur. Belirtilen nedenlerden dolayı deprem performans analizinin gerçekleştirilmesi sürecinde binaların içinde detaylı biçimde rölöve çalışmasının yapılması zorunludur. Sensör teknolojilerinin gelişmesi ile gerekli sensörlerin erişilebilir fiyatlara inmesi ile iç mekân konumlandırma teknolojilerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Ayrıca dış mekânda yüksek doğrulukta çalışan GPS gibi uydu tabanlı sistemler iç mekânlarda sinyallerin engellerden dolayı zayıflaması nedeniyle iç mekân konumlandırma teknolojilerini gerekli hale getirmektedir. Bu tez çalışmasında rölöve ihtiyacına yönelik düşük maliyetli, kullanıcı destekli bir konumlandırma sistemi geliştirilmiştir. Üçgenleme ile konum belirleme yapılmış ve konum hassasiyeti hata yayılma kanunu ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre istasyonların dağıtık bir şekilde yerleştirilmesi konumlandırma doğruluğunu artırmaktadır. Ayrıca ortamda bulunan kolon benzeri engellerin sinyalleri engellediği ve çoklu yol etkisi oluşturması durumunda konumlandırma doğruluğu azalmaktadır. Bu çalışmada sensör dağılımının konumlandırma doğruluğuna etkisi incelenmiştir. Ayrıca çoklu yol etkisine maruz kalan noktaların tespiti için bir algoritma önerilmiş ve konumlandırma doğruluğu iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After destructive earthquakes, earthquake performance analyses are first performed on buildings that have suffered moderate damage, then the reinforcement project is prepared by evaluating the earthquake performance analysis data and results, and the reinforcement construction begins after the construction permit is obtained. In order to perform the first step of this process, the existing structure must have static and architectural projects. It is quite common for structures to be constructed without fully complying with the licensed static and architectural projects. In addition, it is quite common for projects belonging to buildings that have been constructed for a long time to be lost. For the reasons mentioned, it is mandatory to conduct a detailed survey study inside the buildings during the earthquake performance analysis process. With the development of sensor technologies, the use of indoor positioning technologies has become widespread, as the necessary sensors have become affordable. In addition, satellite-based systems such as GPS, which operate with high accuracy outdoors, make indoor positioning technologies necessary due to the weakening of signals due to obstacles in indoor spaces. In this thesis, a low-cost, user-supported positioning system has been developed for the survey need. Location determination was performed by triangulation and location precision was analyzed with the error propagation law. According to the results obtained, the distributed placement of the stations increases the positioning accuracy. In addition, if the column-like obstacles in the environment block the signals and create a multipath effect, the positioning accuracy decreases. In this study, the effect of sensor distribution on positioning accuracy is investigated. In addition, an algorithm is proposed to detect points exposed to the multipath effect and the positioning accuracy is improved.