Adnan Merdem Bek'in şiirinde yapı ve tema
Theme and structure in Adnan Merdem Bek's poetry
  1. Tez No: 954351
  2. Yazar: HACI KURBAN SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Şiir divanları herhangi bir şairin şiirlerini bir arada toplayan şiir mecmualarıdır. Çalışmanın konusu, Suriyeli şair Adnan Merdem Bek'in (ö. 1988) şiir anlayışını, yapı ve tema bakımından değerlendirmek ve Arap şiirindeki yerini ortaya koymaktır. Merdem Bek ailesinin Suriye'nin yakın tarihinde fikir, siyaset, hukuk ve edebiyat alanlarında önemli roller üstlenmiş olması; ayrıca şairin babası Halil Merdem Bek'in (ö. 1959)“Suriye Millî Şairi”unvanına sahip bulunması, Adnan Merdem Bek'in içinde yetiştiği kültürel ve entelektüel çevrenin edebî kişiliği üzerindeki etkilerini incelemeyi anlamlı kılmaktadır. Çalışmanın amacı, Adnan Merdem Bek'in hayatı, tahsili ve şiirlerinin sistematik biçimde incelenerek şiirindeki özgün niteliklerin tespit edilmesi ve onun Suriye edebiyatındaki konumunun belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Poetry anthologies are collections of poems by a particular poet.The subject of this study is to evaluate the poetic understanding of Syrian poet Adnan Merdem Bek (d. 1988) in terms of structure and theme and to reveal his place in Arabic poetry. The fact that Merdem Bek's family played important roles in the fields of ideology, politics, law, and literature in Syria's recent history, as well as the fact that the poet's father, Halil Merdem Bek (d. 1959), the title of“National Poet of Syria,”makes it meaningful to examine the influence of the cultural and intellectual environment in which Adnan Merdem Bek grew up on his literary personality. The aim of this study is to systematically examine Adnan Merdem Bek's life, education, and poetry in order to identify the unique qualities of his poetry and determine his position in Syrian literature.