Gerçekçi matematik eğitimi ve GeoGebra ile yapılan veri işleme öğrenme alanı öğretiminin incelenmesi
Investigation of the teaching of data processing learning area made with realistic mathematics education and GeoGebra
  1. Tez No: 954366
  2. Yazar: ZEYNEP ESRA ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BERRİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırma, 5. sınıf öğrencilerinin Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) ve dinamik matematik yazılımı GeoGebra kullanılarak yürütülen veri işleme öğrenme alanı öğretimine ilişkin öğrenme süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında bir devlet okulunda 5. sınıfta öğrenim gören 12 öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem deseni (iç içe karma yöntem) kullanılmıştır; nitel veriler ana deseni oluştururken, nicel veriler destekleyici bir rol üstlenmiştir. Veri toplama araçları arasında altı hikâye ve dinamik materyallere bağlı hazırlanan çalışma yaprakları, öğrencilerin hazırladığı hikâyeler, dinamik materyaller ve çalışma yaprakları, yarı yapılandırılmış görüşme formları ve veri işleme başarı testi yer almaktadır. Elde edilen nitel veriler içerik ve betimsel analiz yöntemiyle, nicel veriler nicel veri analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin sunulan gerçekçi yaşam problemlerini matematikleştirebildiklerini ve GeoGebra'nın dinamik ve görselleştirme özelliklerinin öğrenme sürecine önemli fayda sağladığını göstermektedir. Öğrencilerin kendi dinamik materyallerini oluşturabildikleri, ayrıca yapılan görüşmelerde GME ve GeoGebra kullanımının veri işleme öğrenme alanında daha iyi bir öğrenme sağladığı ve öğrencilerin genellemelere ulaşabildikleri belirlenmiştir. Veri işleme başarı testi sonuçları da nitel bulguları desteklemektedir. Sonuç olarak, veri işleme öğrenme alanın GME ve GeoGebra ile öğretiminin 5. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. GME ve GeoGebra'nın farklı sınıf düzeylerindeki veri işleme öğrenme alanı kazanımlarının öğretiminde nasıl kullanılabileceği üzerine yeni araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the learning processes of 5th-grade students regarding the teaching of the data processing learning domain, conducted using Realistic Mathematics Education (RME) and the dynamic mathematics software GeoGebra. The study group consists of 12 5th-grade students attending a public school during the 2023-2024 academic year. A mixed-methods design (embedded mixed method) was employed in the study, with qualitative data forming the primary design and quantitative data serving a supportive role. Data collection instruments included six stories and worksheets prepared with dynamic materials, stories, dynamic materials, and worksheets created by the students, semi-structured interview forms, and a data processing achievement test. The qualitative data obtained were analyzed using content and descriptive analysis methods, while the quantitative data were analyzed using quantitative data analysis methods. The findings indicate that students were able to mathematize the presented realistic real-life problems and that GeoGebra's dynamic and visualization features provided significant benefits to the learning process. It was determined that students could create their own dynamic materials and that, in the interviews conducted, the use of RME and GeoGebra led to better learning in the data processing learning domain, enabling students to reach generalizations. The results of the data processing achievement test also support the qualitative findings. Consequently, it was concluded that teaching the data processing learning domain with RME and GeoGebra increased the mathematics achievement of 5th-grade students. New research is recommended on how RME and GeoGebra can be utilized in teaching data processing learning domain outcomes at different grade levels.