Ortaokul öğrencilerinin özetleme becerilerinin ve özetleme tutumlarının incelenmesi
Investigation of middle school students' summarizing skills and attitudes toward summarizing
- Tez No: 954365
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MUSTAFA KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin özetleme başarılarının ve özetlemeye yönelik tutumlarının ne düzeyde olduğu bununla birlikte özetleme başarıları ve özetleme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma 300 kişiden oluşan ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların özetleme becerileri“Özetleme Stratejileri Puanlama Ölçeği”kullanılarak belirlenmiştir. Özetlemeye yönelik becerileri ise“Özetlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla tespit edilmiştir. Elde edilen veriler istatistik programına aktarılmış ve çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular öğrencilerin özetleme başarılarının iyi düzeyde (%73,9) olduğunu göstermektedir. Özetlemeye yönelik tutumları incelendiğinde özetlemenin önemine biraz inandıkları (=2,97), bununla birlikte özetleme yapmaktan hoşlandıkları (=3,59) neticesine ulaşılmıştır. Bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA testi verileri bağlamında öğrencilerin özetleme başarıları ve özetlemeye yönelik tutumlarında cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılırken yerleşim yeri ve taşımalı eğitim durumuna göre anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Son olarak öğrencilerin özetleme başarıları ile özetlemeye yönelik tutumları arasında olumlu yönde zayıf bir ilişki (r=.134) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of summarization performance and attitudes towards summarization among 8th-grade middle school students, as well as the relationship between these two variables. The research was conducted using a relational survey model. The study sample consisted of 300 8th-grade students. Participants' summarization skills were assessed using the Summarization Strategies Scoring Scale, while their attitudes towards summarization were measured using the Attitude Towards Summarization Scale. The collected data were transferred to a statistical analysis program and analyzed accordingly. The findings indicate that students demonstrated a good level of summarization performance (%73.9). In terms of their attitudes, students were found to moderately believe in the importance of summarization (=2.97), and they reported enjoying the act of summarizing (=3.59). Based on independent samples t-test and ANOVA results, no significant differences were observed in summarization performance or attitudes towards summarization with respect to gender or parents' educational background. However, significant differences were found based on students' place of residence and whether they were part of a transportation-based education system. Finally, a weak but positive correlation was identified between students' summarization performance and their attitudes towards summarization (r = .134).