İstasyon tekniği uygulamaları ile sayı duyusu stratejilerinin incelenmesi
Investigation of number sense strategies through station technique applications
  1. Tez No: 954377
  2. Yazar: ELİF DEMİRALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN HACISALİHOĞLU KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmada, 6. sınıf öğrencilerinin sayılar ve işlemler konularında sahip oldukları sayı duyusu stratejilerinin ve sayı duyusu bileşenlerinin istasyon tekniği uygulamalarıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Tekirdağ ilinin bir ilçesinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda 2024-2025 eğitim-öğretim yılında 6. sınıfta öğrenim gören 7 kız, 9 erkek toplam 16 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak önce bir sayı duyusu testi kullanılmış ardından hazırlanan istasyon tekniği uygulamalarına geçilmiştir. Uygulama sürecinde yer alan 16 istasyonun tamamında sayı duyusu stratejilerinin ortalama kullanım yüzdesi %41,3 olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmada yer alan grupların dördünün de istasyonlardan aldıkları puanların, sayı duyusu testinden aldıkları bireysel puanlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle grup çalışmasını içeren istasyonlar sayesinde öğrencilerin, akranlarının bilgilerinden faydalanarak sayı duyusu stratejilerini kullanmaya teşvik edilmelerinin sağlandığı ortadadır. Bireysel olarak sayı duyusu becerilerine düşük oranda yer veren öğrencilerin de gruplarda çalışırken arkadaşlarının önerdikleri sayı duyusu stratejilerini kullanıp onayladıkları düşünülmektedir. Bu sonuca göre öğrencilerin gruplarda akranlarından etkilenerek sayı duyusu stratejilerini kullanmaya yöneldikleri belirlenmiştir. İstasyon tekniği sayesinde sayı duyusu stratejilerinin kullanımında artış görülmektedir. Öğrencilerin istasyonlarda kullandıkları sayı duyusu bileşenleri incelendiğinde; en fazla“esnek hesaplama”ile“sayının anlamını ve büyüklüğünü anlama”bileşenlerine, en az“eş değer ifadeleri anlama ve kullanma”ile“işlemlerin anlamını ve etkisini anlama”bileşenlerine yer verdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the number sense strategies that sixth-grade students possess in the areas of numbers and operations through the implementation of station technique activities. A case study, one of the qualitative research methods, was employed in the research. The participants of the research consisted of 16 sixth-grade students 7 girls and 9 boys studying in the 2024-2025 school year at a middle school affiliated with the Ministry of National Education in a district of Tekirdağ province. As a data collection tool, a number sense test was first administered, followed by the prepared station technique activities. While this ratio was 24% in the number sense test, it was determined that the average rose to 41.3% through group work at the stations. Based on this result, it was determined that students were influenced by their peers in groups and were encouraged to use number sense strategies. It is thought that even students who individually placed little emphasis on number sense skills used and approved the number sense strategies suggested by their peers while working in groups. It was found that the scores obtained by all four groups in the study from the stations were higher than their individual scores on the number sense test. The station technique led to an increase in the use of number sense strategies. When examining the number sense components used by students at the stations, it was determined that they focused most on the components of“flexible calculation”and“understanding of the meaning and size of numbers”; and least on the components of“understanding and use of equivalent expressions”and“understanding the meaning and effect of operations”.