Yapay zekâ okuryazarlığının sağlık turizmi yapay zekâ uygulamalarına etkisi: Sağlık turizmi paydaşları örneği
The impact of artificial intelligence literacy on health tourism artificial intelligence applications: The example of health tourism stakeholders
  1. Tez No: 954385
  2. Yazar: HATİCE ONAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yapay zekâ okuryazarlığının sağlık turizmi alanında kullanılan yapay zekâ temelli uygulamalara olan etkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, sağlık turizmi sektöründe yer alan paydaşların yapay zekâ okuryazarlık düzeyleri analiz edilerek, bu düzeylerin sektördeki yapay zekâ tabanlı hizmet süreçlerine olan yansımaları değerlendirilecektir. Elde edilecek verilerle, bireylerin bilgi ve farkındalık düzeylerinin teknoloji kullanımına olan katkısı açıklanarak, dijitalleşme sürecine yönelik stratejik öneriler geliştirilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Yapılan araştırmada anket yöntemi ve survey (tarama) modelinden yararlanılmıştır. Bu çalışma için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, Yapay Zekâ Okuryazarlığı Ölçeği ve Sağlık Turizminde Yapay Zekâ Uygulamaları Ölçeği kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlayan minimum 384 ve maksimum 560 kişiden veri toplanmıştır. Veriler Jamovi 2.4 programı ile incelenmiştir. Bulgular: Araştırma bulguları, sağlık turizminde yapay zekâ uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerin, katılımcıların yapay zekâ öğrenme çabalarıyla doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Yapay zekâ okuryazarlığı ve alt boyutlarının sağlık turizmindeki yapay zekâ uygulamalarına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, analiz için gerekli varsayımların karşılandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to reveal the impact of artificial intelligence literacy on artificial intelligence-based applications used in the field of health tourism. In this context, the artificial intelligence literacy levels of stakeholders in the health tourism sector will be analyzed and the reflections of these levels on artificial intelligence-based service processes in the sector will be evaluated. With the data to be obtained, it is aimed to develop strategic suggestions for the digitalization process by explaining the contribution of individuals' knowledge and awareness levels to the use of technology. Materials and Methods: The survey method and survey (screening) model were used in the study. Purposive sampling method was used for this study. In the data collection process, Artificial Intelligence Literacy Scale and Artificial Intelligence Applications Scale in Health Tourism were used. In this context, data were collected from a minimum of 384 and a maximum of 560 people who volunteered to participate in the study. The data were examined with the Jamovi 2.4 program. Findings: The research findings revealed that the evaluations regarding artificial intelligence applications in health tourism are directly related to the participants' artificial intelligence learning efforts. As a result of the multiple linear regression analysis performed to determine the effect of artificial intelligence literacy and its sub-dimensions on artificial intelligence applications in health tourism, it was seen that the necessary assumptions for the analysis were met.