Müzisyenlerin profili ve iş motivasyonunun incelenmesi
Analysis of musicians' profile and work motivation
- Tez No: 954396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ MUTLU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, müzisyenlerin iş motivasyon düzeylerini belirlemek ve bu motivasyonu etkileyen çeşitli demografik değişkenleri incelemek amacıyla kaleme alınmıştır. Müzik, insanlık tarihinin en eski ve en evrensel sanat dallarından biridir. Ancak müzikal bir kariyerin sürdürülebilirliği yalnızca sanatsal yetenek ve teknik becerilere değil, aynı zamanda bireyin mesleki motivasyonuna, yaşam tarzına ve karşılaştığı sosyal-ekonomik koşullara da bağlıdır. Bu bağlamda, müzisyenlerin mesleki yaşamlarına yön veren motivasyonel dinamiklerin anlaşılması hem sanat üretimi süreçlerine hem de kültürel ekonomi perspektifine önemli katkılar sunmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, müzisyenlerin iş motivasyonlarını etkileyen faktörleri detaylı bir şekilde ortaya koymak, bu faktörlerin demografik değişkenlerle nasıl bir ilişki içinde olduğunu incelemek ve analiz etmektir. Müzik sektöründe faaliyet gösteren bireyler, farklı toplumsal geçmişlere sahip, özgün kişilikleri ve deneyimleriyle bu alanın çeşitliliğini ve zenginliğini yansıtmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada, müzisyenlerin profesyonel kimliklerinin oluşumunda etkili olan unsurların analiz edilmesi, iş dünyası, kültürel yapılar ve bireysel motivasyonlar arasındaki etkileşimin anlaşılmasına yönelik önemli bir adım olarak görülmektedir. Bu tez, hem akademik dünyaya hem de müzik sektörünün farklı paydaşlarına, müzisyenlerin mesleki yaşamlarını daha derinlemesine anlama fırsatı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was written in order to determine the job motivation levels of musicians and to examine various demographic variables affecting this motivation. Music is one of the oldest and most universal branches of art in human history. However, the sustainability of a musical career depends not only on artistic talent and technical skills, but also on an individual's professional motivation, lifestyle and the socio-economic conditions he or she faces. In this context, the understanding of the motivational dynamics that guide the professional lives of musicians offers important contributions to both the processes of art production and the perspective of cultural economics. The main purpose of this research is to reveal the factors affecting musicians' job motivations in detail, to examine and analyze how these factors relate to demographic variables. Individuals active in the music industry reflect the diversity and richness of this field with their unique personalities and experiences with different social backgrounds. Therefore, in this study, analyzing the elements that are effective in the formation of musicians' professional identities is seen as an important step towards Deciphering the interaction between the business world, cultural structures and individual motivations. This thesis aims to provide both the academic world and different stakeholders of the music industry with the opportunity to understand the professional lives of musicians in more depth.