The impact of artificial intelligence on workforce
Yapay zekanın işgücüne etkisi
- Tez No: 954469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapay Zeka (YZ), dünya çapında endüstrileri devrim niteliğinde değiştirmektedir işgücü dinamiklerini yeniden şekillendirmekte ve iş kaybı, gelişen beceri gereksinimleri ve ekonomik etkiler konusunda endişeler yaratmaktadır. Bu çalışma, Tanzanya ve Türkiye'den bakış açılarını karşılaştırarak YZ'nin işgücü üzerindeki etkisini araştırmaktadır. 506 katılımcının katıldığı bir anket aracılığıyla araştırma, YZ odaklı iş otomasyonu, beceri adaptasyonu ve istihdam istikrarı ile ilgili işgücü endişelerini incelemektedir. Tanımlayıcı istatistikler, frekans dağılımları ve Ki-kare analizi kullanılarak elde edilen bulgular , katılımcıların önemli bir kısmının YZ'nin iş güvenliği üzerindeki etkisi konusunda endişe duyduğunu ve iki ülke arasında farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Tanzanyalı katılımcılar, Türk meslektaşlarına kıyasla iş kaybı ve ekonomik güvencesizlik konusunda daha yüksek düzeyde endişe göstermektedir. Ayrıca çalışma, YZ'nin rutin işleri ortadan kaldıracağı ve özellikle gelişmiş teknolojik becerilere sahip olanlar için yeni fırsatlar da yaratacağı yönünde beklentilerin olduğunu tespit etmiştir. Çalışma, işgücü piyasası adaptasyonundaki temel eğilimleri belirleyerek ve işletmeler, politika yapıcılar ve eğitimciler için uygulanabilir öneriler sunarak YZ'nin işgücü dönüşümü konusundaki devam eden söyleme katkıda bulunmaktadır. Bunlar arasında işgücüne yeniden beceri kazandırma girişimlerine, etik YZ yönetişim çerçevelerine ve YZ kaynaklı istihdam risklerini azaltmak için proaktif hükümet politikalarına duyulan ihtiyaç yer almaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma YZ kaynaklı bir çağda adil ekonomik geçişleri sağlamak için stratejik işgücü planlamasının aciliyetini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) is revolutionizing industries worldwide, reshaping workforce dynamics and raising concerns about job displacement, evolving skill requirements, and economic implications. This study investigates the impact of AI on the workforce, comparing perspectives from Tanzania and Türkiye. Through a survey of 506 respondents, the research examines workforce concerns regarding AI-driven job automation, skill adaptation, and employment stability. Using descriptive statistics, frequency distributions, and Chi-square analysis, the findings reveal that a significant proportion of respondents express concern over AI's influence on job security, with variations between the two countries. Tanzanian respondents exhibited higher levels of concern regarding job displacement and economic insecurity compared to their Turkish counterparts. Additionally, the study finds that while AI is expected to eliminate routine jobs, it also creates new opportunities, particularly for those equipped with advanced technological skills. The study contributes to the ongoing discourse on AI's workforce transformation by identifying key trends in labor market adaptation and proposing actionable recommendations for businesses, policymakers, and educators. These include the need for workforce reskilling initiatives, ethical AI governance frameworks, and proactive government policies to mitigate AI-driven employment risks. Ultimately, this research underscores the urgency of strategic workforce planning to ensure equitable economic transitions in an AI-driven era.