24-72 ay arası dil bozukluğu olan çocuklarda aile uyumunun ve babanın rolünün araştırılması
An investigation the role of family adjustment and the role of the father in children with language disorder aged 24-72 months
- Tez No: 954480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR, DR. SERDAR KARATOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Gelişimsel dil bozukluğu olan 24–72 aylık çocuklar ile normal gelişim gösteren çocukların anne babalık ve aile uyumu ile baba katılımı düzeylerinin karşılaştırılması ve bu düzeyleri etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Şubat- Haziran 2025 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği ile Çocuk Psikiyatri polikliniklerinde yürütülmüştür. Vaka grubunu, 24–72 ay arasında çocuğu olan ve DSM-5 kriterlerine göre Dil Bozukluğu tanısı almış 57 baba; kontrol grubunu ise aynı yaş aralığında sağlıklı çocuğu bulunan 57 baba oluşturmuştur. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Anne-Babalık ve Aile Uyum Ölçeği (PAFAS), Baba Katılım Ölçeği (BAKÖ) ve Hollingshead-Redich Ölçeği uygulanmıştır. Veri girişi ve istatistiksel analiz SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Vaka ve kontrol gruplarının yaş ortancaları sırasıyla 40 ay (24–68) ve 36 ay (24–72) olarak tespit edildi (p=0,101). Cinsiyet dağılımı; vaka grubunda kız %33,3 (n=19), erkek %66,7 (n=38), kontrol grubunda kız %29,8 (n=17), erkek %70,2 (n=40) olarak tespit edildi (p=0,687). PAFAS anne-babalık alt ölçeği ortanca değeri vaka grubunda 17 (8–32), kontrol grubunda 14 (8–24) idi (p=0,015); alt boyutlardan anne-baba tutarlılığı (p=0,021) ve anne-baba–çocuk ilişkisi (p=0,015) vaka grubunda daha yüksekti. BAKÖ ortanca değeri vaka grubunda 132 (55–171), kontrol grubunda 142 (86–180) idi (p=0,007); alt boyutlardan keyfî meşguliyet (p=0,001) ve temel bakım (p=0,038) kontrol grubunda daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to compare the levels of parenting, family adjustment, and father involvement of 24–72 month-old children with developmental language disorders and typically developing children, and to examine the factors affecting these levels. Materials and Methods: This study was conducted in the Family Medicine and Child Psychiatry outpatient clinics of Konya City Hospital between February and June 2025. The case group consisted of 57 fathers with children aged between 24 and 72 months who were diagnosed with language disorders according to DSM-5 criteria, while the control group consisted of 57 fathers with healthy children in the same age range. All participants were administered a sociodemographic data form, the Parenting and Family Adjustment Scale (PAFAS), the Father Involvement Scale (FIS), and the Hollingshead-Redich Scale. Data entry and statistical analysis were performed using the SPSS 26.0 package program. Results: The median ages of the case and control groups were 40 months (24–68) and 36 months (24–72), respectively (p=0.101). Gender distribution was found to be female 33.3% (n=19), male 66.7% (n=38) in the case group, and female 29.8% (n=17), male 70.2% (n=40) in the control group (p=0.687). The median value of the PAFAS parenting subscale was 17 (8–32) in the case group and 14 (8–24) in the control group (p=0.015); the subscales of parental consistency (p=0.021) and parent-child relationship (p=0.015) were higher in the case group. The median value of the FIS was 132 (55–171) in the case group and 142 (86–180) in the control group (p=0.007); The subscales of discretionary occupation (p=0.001) and primary care (p=0.038) were higher in the control group.