Yeşil insan kaynakları yönetiminin örgütsel bağlılığa etkisi: Bir kamu kurum örneği
The effect of green human resources management on organizational commitment: A public institution example
- Tez No: 954586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı doğrultusunda, Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi (YİKY) uygulamaları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemek üzere veri toplama ve analiz süreci yapılandırılmıştır. Araştırma, mevcut durumu ortaya koyarak değişkenler arasındaki ilişkileri analiz etmeye yönelik bir ilişkisel (nedensel karşılaştırmalı) çalışma niteliği taşımaktadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir kurumun çalışanları oluşturmaktadır. Söz konusu kurumda toplam 250 çalışan bulunmaktadır. Yapılan güç analizi sonuçlarına göre, 152 kişiye ulaşılmasının güvenilir sonuçlar elde etmek için yeterli olduğu belirlenmiş ve bu doğrultuda 158 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu sosyodemografik özelliklere yönelik sorulardan, Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, YİKY uygulamaları ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Özellikle, Yeşil Performans Yönetimi, Yeşil Ücret Yönetimi ve Yeşil Çalışan İlişkileri gibi alt boyutlar, çalışanların devam bağlılığı üzerinde daha güçlü bir etkiye sahiptir. Bu bulgu, YİKY uygulamalarının çalışanların örgütte kalma isteklerini artırdığını göstermektedir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, YİKY uygulamaları örgütsel bağlılığı pozitif yönde etkilemekte, ancak bu etkinin açıklayıcılığı sınırlı düzeyde kalmaktadır. Bu sonuç, YİKY uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerinde tek başına belirleyici olmadığını, ancak önemli bir katkı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In line with the purpose of the research, the data collection and analysis process was structured to examine the relationship between Green Human Resources Management (GHRM) practices and organizational commitment. The research is a relational (causal comparative) study aimed at analyzing the relationships between variables by revealing the current situation. The universe of the research consists of employees of an institution operating in the health sector in Istanbul. There are a total of 250 employees in the institution in question. According to the results of the power analysis, it was determined that reaching 152 people was sufficient to obtain reliable results and 158 participants were reached in this direction. A questionnaire form was used to collect data in the research. The questionnaire form consists of questions regarding sociodemographic characteristics, the Green Human Resources Management Scale and the Organizational Commitment Scale. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 25.0 package program. According to the research results, a significant and positive relationship was found between GHRM practices and organizational commitment. In particular, sub-dimensions such as Green Performance Management, Green Wage Management and Green Employee Relations have a stronger effect on employees' continuance commitment. This finding shows that GHRM practices increase employees' desire to stay in the organization. According to the regression analysis results, GHRM practices positively affect organizational commitment, but the explanatory power of this effect remains limited. This result shows that GHRM practices are not the sole determinant of organizational commitment, but they make a significant contribution.