Türkiye'nin uluslararası ticareti ve Azerbaycan uygulaması
Turkey's international trade and Azerbaijan implementation
- Tez No: 749754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT VANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Transportation, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türkiye – Azerbaycan ilişkilerinde bazı dönemlerde kırılmalar yaşanmış olsa da genellikle dostluk ve kardeşlik çerçevesinde ilerlemiştir. Azerbaycan'ın Sovyetler yıkıldıktan sonra bağımsızlığını ilan etmesiyle iki ülke ilişkilerini güçlendirmiş ve ilerleyen yıllarda stratejik seviyeye çıkarmıştır. Bu durum ilerleyen zamanlarda daha da güçlenmiş ve iki ülke siyasi, sosyal ve ekonomik konuda ortak hareket etmeye başlamış ve bölge siyasetinin iki önemli ismi olmuştur. Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması ve enerjide dışa bağımlı olan Avrupa ülkelerinin kendilerine alternatif araması iki ülkeyi birbirlerine stratejik boyutta yakınlaştırmıştır. Türkiye için Azerbaycan Orta Asya'ya ulaşma konusunda, Azerbaycan için Türkiye de Avrupa'ya ulaşma konusunda bir köprü olacaktır. Çalışmada Türkiye – Azerbaycan ilişkileri, ekonomik, askeri, sosyal ve ulaşım konusundaki ortaklıkların bölgesel ve küresel etkileri ele alınmış ve iki ülkenin lojistik ve ulaşım alanındaki çalışmaları ve geleceği hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although some tensions occurred in Turkey-Azerbaijan relations now and again, it usually based on friendship and brotherhood. Particularly, after the collapse of the Soviet Union, these two countries became closer and relations have reached to the level of strategic partnership. This situation has showed its influence in social, economic, and political sphere and the two countries acting together directed themselves to regional policy The initiatives for revival of historical Silk Road, especially successful start of operations of pipeline projects, carrying the Caspian basin's petroleum and natural gas to the West in the context of the search for alternative sources of energy-dependent European Union countries gave a new impetus for Turkey-Azerbaijan relations. Mentioning the short history of Turkey – Azerbaijan relations and the main agreements signed in the postindependence period, the relations between two countries were discussed that have reached different dimensions with the influence of developments experienced in the regional and global context, and the future of the bilateral relations are predicted in the study.