Gebelikte fetal akciğer maturasyonu amacıyla uygulanan betametazon'un ilk 24 saatteki etkinliği
The efficacy of betamethasone administered for fetal lung maturation during pregnancy: A 24-hour evaluation
  1. Tez No: 954594
  2. Yazar: BURAK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada, preterm doğum riski taşıyan gebeliklerde yaygın olarak kullanılan antenatal kortikosteroidlerden (AKS) betametazonun uygulamadan sonraki ilk 24 saat içerisindeki etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Özellikle surfaktan protein A1 düzeyleri ile histopatolojik bulgulara odaklanılarak, ilacın kısa sürede fetal akciğer matürasyonu üzerindeki etkisi araştırılmıştır.r. Gereç ve Yöntem: Çalışma, gebeliğin geç dönemini temsil eden hayvan modelinde gerçekleştirilmiştir. Denekler rastgele olarak üç ana gruba ayrılmıştır: tek doz betametazon (TD), çift doz betametazon (ÇD) ve kontrol grubu. Her ana grup, uygulamadan sonra 6., 12. ve 24. saatlerde değerlendirilecek şekilde alt gruplara ayrılmıştır. Amniyon sıvısından elde edilen surfaktan protein A1 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüş; akciğer doku örnekleri ise histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmiştir. Nicel veriler ortalama, standart sapma ve medyan değerler ile tanımlanmış, grup karşılaştırmaları bağımsız örneklem t-testi ile yapılmıştır. Bulgular: Surfaktan protein A1 düzeyleri açısından, uygulamadan sonraki ilk 24 saat içinde ne TD ne de ÇD grubu kontrol grubuna göre anlamlı fark göstermemiştir (p>0.05). TD grubunun 6. saatte ortalama düzeyinin diğer gruplara kıyasla daha yüksek olmasına rağmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.567). Ayrıca, TD ve ÇD grupları kendi aralarında da anlamlı fark göstermemiştir. Histopatolojik olarak ise tüm gruplarda benzer immatür alveoler morfoloji izlenmiş, surfaktan pozitif hücre dağılımı ve alveoler gelişim açısından gruplar arasında belirgin bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç: Betametazonun uygulamayı takip eden ilk 24 saat içerisinde fetal akciğer matürasyonuna anlamlı düzeyde katkı sağlamadığı belirlenmiştir. Bu sonuç, özellikle doğumun ilk 24 saat içinde gerçekleşeceği öngörülen olgularda antenatal kortikosteroid uygulamasının klinik etkinliğinin sınırlı olabileceğini göstermektedir. Doz farklılıklarının da bu kısa zaman aralığında etkinlik üzerinde belirgin bir avantaj sağlamadığı görülmektedir. Bulgular, AKS uygulamasının zamanlamasının kritik önemde olduğunu ve tedavi kararının bireyselleştirilmiş risk-fayda analiziyle verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the early effects of antenatal corticosteroid therapy, specifically betamethasone, on fetal lung maturation within the first 24 hours after administration in a pregnant rat model. The primary focus was to assess surfactant protein A1 levels and histopathological findings to determine the short-term efficacy of the treatment. Materials and Methods: The experimental design included pregnant rats randomly assigned to three main groups: single-dose betamethasone (SD), double-dose betamethasone (DD), and a control group. Each group was further divided into subgroups based on the evaluation time points: 6-, 12-, and 24-hours post-administration. Surfactant protein A1 levels in the amniotic fluid were measured using the ELISA method. Lung tissue samples were evaluated histopathologically and immunohistochemically. Statistical analysis was performed using independent sample t-tests, and descriptive statistics were presented as mean, standard deviation, and median. Results: There was no statistically significant difference in surfactant protein A1 levels between the betamethasone groups (SD and DD) and the control group at any of the evaluated timepoints (p>0.05). Although the SD group at 6 hours showed relatively higher mean values, this difference was not statistically significant (p = 0.567). Furthermore, no significant differences were observed between the SD and DD groups within the first 24 hours. Histopathological analysis revealed a similar immature alveolar morphology across all groups, with no significant difference found in the distribution of surfactant-positive cells or alveolar development. Conclusion: Administration of betamethasone did not significantly enhance fetal lung maturation within the first 24 hours post-treatment. These findings suggest that the clinical benefit of antenatal corticosteroid use may be limited in cases where delivery is expected within 24 hours of administration. Additionally, varying the dosage (single vs. double) did not result in a substantial improvement in early surfactant production. The results emphasize the importance of timing in ACS administration and support a tailored, risk-benefit–based clinical approach.