Tarih alanında Rize ile ilgili kitap ve tezlerin açıklamalı kaynakçası
Annotated bibliography of books and theses related to the history of Rize
  1. Tez No: 954595
  2. Yazar: ÖZNUR KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KURT GÜVELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 490
Özet
Bu çalışma, Rize ili üzerine tarih alanında yapılmış kitap ve lisansüstü tezlerinin açıklamalı bir kaynakça halinde derlemeyi amaçlamaktadır. Yerel tarih araştırmalarının sınırlı sayıda olması ve mevcut çalışmaların da dağınık biçimde bulunması, bu tez çalışmasının çıkış noktasını oluşturmuştur. Geçmişten günümüze uzanan süreçte Rize ile ilgili akademik çalışmalar incelenmiş, içeriklerine göre değerlendirilmiş ve araştırmacılara rehberlik edebilecek nitelikte bir literatür bütünlüğü sağlanmaya çalışılmıştır. Bu yönüyle tez, hem Rize özelinde yerel tarih yazımına katkı sunmayı hem de ileride bu alanda çalışacak araştırmacılar için temel bir başvuru kaynağı oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compile an annotated bibliography of books and postgraduate theses in the field of history that focus on the province of Rize. The limited number of local historical studies and the fragmented nature of existing research constitute the starting point of this thesis. Academic works concerning Rize, spanning from past to present, have been examined, evaluated based on their content, and organized in a manner that seeks to provide a coherent body of literature to guide future research. In this respect, the thesis aims both to contribute to the development of local historiography specific to Rize and to serve as a fundamental reference source for researchers working in this field.