Örgütsel bağlılık iş tatmini ilişkisinde örgütsel stresin aracılık etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The mediating effect of organizational stress on the relationship between organizational commitment and job satisfaction: A study in the banking sector
- Tez No: 954603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasındaki ilişkide örgütsel stresin aracı rolünün olup olmadığının tespit edilmesidir. Çalışmada veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Çalışmanın evrenini (N:2711) ve örneklemini (n:349) Konya ilinde özel ve kamu bankaları çalışanları oluşturmaktadır. Banka çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri, Meyer, Allen ve Smith tarafından geliştirilen ve Dağlı, Elçiçek ve Han tarafından Türkçe'ye uyarlanan ölçek, iş tatmin düzeyleri, Brayfield ve Rothe tarafından geliştirilen ve Başol ve Çömlekçi tarafından Türkçe'ye uyarlanan ölçek ve örgüt kaynaklı stres düzeyleri Yıldırım, Taşmektepligil ve Üzüm tarafından Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışması yapılan ölçek aracılığıyla ölçülmüştür. Elde edilen verilerin yapısal geçerliliğini tespit etmek için normallik analizi, açımlayıcı faktör analizi ve güvenirlik analizi yapılmıştır. Araştırmanın hipotezleri Hayes tarafından geliştirilen Process Macro (SPSS için) programı ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışanların cinsiyetlerine göre örgütsel stres algı düzeyleri, yaşlarına göre iş tatmini ve örgütsel stres (iş yükü, beceri kullanımı ve karar verme) algı düzeyleri ve öğrenim durumlarına göre örgütsel stres (iş yükü, beceri kullanımı ve karar verme) düzeylerinin istatiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı bulgulanmıştır. Yapılan regresyon analizleri sonucunda ise, örgütsel bağlılığın örgütsel stres üzerindeki ve örgütsel stresin iş tatmini üzerindeki negatif etkisi istatistiksel olarak anlamlı olarak bulgulanmıştır. Örgütsel bağlılığın örgütsel stres dahil edilmeden iş tatmini üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulgulanırken, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkide örgütsel stresin aracı rolü istatistiksel olarak anlamsız olarak bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether organizational stress has a mediating role in the relationship between organizational commitment and job satisfaction. The data for the study were collected using a survey technique. The population of the study (N: 2711) and the sample (n: 349) consist of employees from private and public banks in the province of Konya. Organizational commitment levels of bank employees were measured using the scale developed by Meyer, Allen, and Smith, and adapted into Turkish by Dağlı, Elçiçek, and Han; job satisfaction levels were measured using the scale developed by Brayfield and Rothe, and adapted into Turkish by Başol and Çömlekçi; organizational stress levels were measured using the scale developed by Yıldırım, Taşmektepligil, and Üzüm, which has been tested for validity and reliability in Turkish. To determine the structural validity of the obtained data, normality analysis, exploratory factor analysis, and reliability analysis were performed. The hypotheses of the study were analyzed and interpreted using the Process Macro (for SPSS) program developed by Hayes, along with the SPSS program. The analysis revealed that organizational stress perceptions of employees differ statistically by gender, while job satisfaction and organizational stress perceptions (workload, skill utilization, and decision-making) differ by age, and organizational stress perceptions (workload, skill utilization, and decision-making) differ by education level. Regression analyses showed that the negative effect of organizational commitment on organizational stress and the negative effect of organizational stress on job satisfaction were statistically significant. While the total effect of organizational commitment on job satisfaction, excluding organizational stress, was found to be statistically significant, the mediating role of organizational stress in the relationship between organizational commitment and job satisfaction was found to be statistically insignificant