Obez bireylerde serum subfatin düzeyleri ile diyet inflamatuvar indeks (DII) arasındaki ilişkinin araştırılması: Vaka kontrol çalışması
Investigation of the relationship between serum subfatin levels and dietary inflammatory index (DII) in obese group: A case control study
- Tez No: 954645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVRA AYDIN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, obez ve normal kilolu sağlıklı bireylerde serum subfatin düzeyleri, oksidan-antioksidan durum ve Diyet İnflamatuvar İndeksi (DII) arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Mart–Mayıs 2024 arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 46 obez ve 46 normal kilolu bireyle yürütülen vaka-kontrol çalışmasında, sosyodemografik veriler, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve antropometrik ölçümler değerlendirilmiştir. Üç günlük besin tüketim kayıtlarından diyet inflamatuvar indeksi (DII) skorları hesaplanmış; serum subfatin, tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α), total oksidan seviyesi (TOS) ve total antioksidan seviyesi (TAS) ELISA yöntemiyle analiz edilmiş, oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplanmıştır. Bulgular: Gruplar arasında medeni durum ve eğitim durum açısından bir fark görülmemişken gelir düzeyleri açısından fark saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between serum subfatin levels, oxidative-antioxidative status, and the Dietary Inflammatory Index (DII) in obese and normal-weight healthy individuals. Material and Method: In a case-control study conducted between March and May 2024 with 46 obese and 46 normal-weight individuals matched for age and gender who visited the Diet Clinic at Atatürk University Research Hospital, sociodemographic data, dietary habits, physical activity, and anthropometric measurements were evaluated. Dietary inflammatory index (DII) scores were calculated from three-day food consumption records; serum subfatine, tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), total oxidant level (TOS), and total antioxidant level (TAS) were analyzed by ELISA, and the oxidative stress index (OSI) was calculated. Results: There was no difference between the groups in terms of marital status and educational status, but there was a difference in terms of income levels (p0.05).