The impact of technological unemployment anxiety on emotional exhaustion of employees in tourism sector
Teknolojik işsizlik kaygısının turizm sektöründe çalışanların duygusal tükenmişliği üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 954748
  2. Yazar: RAZAN AMMOUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojinin ve yapay zekanın (YZ) hızlı büyümesi, insanların birçok alanda, özellikle de turizm gibi çok sayıda çalışana ihtiyaç duyan alanlarda çalışma şeklini değiştirdi. Bu teknolojiler işleri daha verimli ve üretken hale getiriyor, ancak aynı zamanda işleri daha az güvenli hale getiriyor, insanları duygusal olarak tüketiyor ve yöneticilerin çözmesi gereken yeni sorunlar yaratıyor. Bu literatür incelemesi, otomasyonun turizm çalışanları üzerindeki psikolojik ve ekonomik etkilerine bakıyor ve teknolojik işsizlik kaygısının onları nasıl duygusal olarak tükettiğine odaklanıyor. Örneğin, bu çalışmada İş Talepleri-Kaynaklar Modeli, Kaynakların Korunumu Teorisi ve Stres ve Başa Çıkma İşlemsel Teorisi, dijital değişimin, iş güvenliğinin ve çalışan refahının nasıl bağlantılı olduğunu incelemek için kullanılıyor. Ayrıca, YZ kullanan işyerlerinde yönetimin nasıl değiştiğinden bahsediyor ve YZ odaklı karar almanın hem olası faydalarına hem de etik sorunlarına işaret ediyor. Sonuçlar, dijital becerileri öğretmenin ve çalışanları dahil etmenin stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterirken, iş gücünün uzun vadede sürdürülebilir olması için liderlerin uyum sağlayabilmesi ve politikaların değiştirilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu inceleme, işletmelerin ve kanun koyucuların işe alımlarda teknoloji avantajlarını insanları ön planda tutarak dengeleyen planlar üretmesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu, turizm sektörünün otomasyondan kaynaklanan kesintilere hazır olmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın sonuçları, seyahat personeli arasında belirsizliği ve stresi azaltmak için proaktif yaklaşımlara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Kuruluşlar, dijital beceri gelişimini teşvik ederek, çalışan katılımını iyileştirerek ve uyarlanabilir liderlik tekniklerini uygulayarak daha dayanıklı bir iş gücü oluşturabilirler. Ayrıca, bu araştırma, kanun koyucuların istihdama yönelik insan merkezli bir yaklaşımla teknoloji ilerlemesini birleştirerek seyahat sektörü için sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek garantilemede oynadıkları önemli rolü vurgulamaktadır. Araştırma sorum“Teknolojik işsizlik kaygısı, turizm sektöründeki çalışanlar arasında duygusal tükenmişliği nasıl etkiler?”.
Özet (Çeviri)
The fast growth of technology and artificial intelligence (AI) has changed the way people work in many fields, especially those that need a lot of workers, like tourism. These technologies make things more efficient and productive, but they also make jobs less secure, make people emotionally exhausted, and create new problems for managers to solve. This review of the literature looks at the psychological and economic effects of automation on tourism workers, focused on how technological unemployment anxiety makes them feel emotionally exhausted. For example, the Job Demands-Resources Model, the Conservation of Resources Theory, and the Transactional Theory of Stress and Coping are used in this study to look at how digital change, job security, and employee well-being are connected. It also talks about how management is changing in workplaces that use AI, pointing out both the possible benefits and ethical issues of AI-driven decision-making. The results show that while teaching digital skills and getting employees involved can help reduce stress, for the workforce to be sustainable in the long run, leaders need to be able to adapt and policies need to be changed. This review stresses how important it is for businesses and lawmakers to come up with plans that balance the benefits of technology with putting people first when hiring. This will help the tourism industry be ready for disruptions caused by automation. The results of this study emphasize the need of proactive approaches to reduce uncertainty and stress among travel staff members. Organizations may build a more resilient workforce by encouraging digital skill development, improving employee engagement, and applying adaptive leadership techniques. Furthermore, this research emphasizes the important part legislators play in combining technology advancement with a human-centered approach to employment so guaranteeing a sustainable and inclusive future for the travel sector. My research question“How does technological unemployment anxiety influence emotional exhaustion among employees in the tourism sector?”.