Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli okul öncesi eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the Türkiye Century Maarif Model preschool education program
- Tez No: 954754
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı'nın değerlendirilmesini ortaya koymak amaçlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen ve 2024-2025 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan bu program, ilk aşamada okul öncesi, 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf düzeylerinde hayata geçirilmiştir. Bu bağlamda, araştırma, programın ilk uygulama sürecine ilişkin öğretmen geri bildirimlerini yansıtması bakımından önem arz etmektedir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama deseni kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Samsun ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel/resmi bağımsız anaokulları ve anasınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen örneklem, toplam 215 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu ve Okul Öncesi Eğitim Programı Değerlendirme Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde ise betimsel istatistikler ve parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı'na genel olarak olumlu bir tutum sergilediklerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, öğretmen değerlendirmelerini cinsiyet, eğitim durumu, mesleki gelişim etkinliklerine katılım, görev yapılan kurum türü, ve program yeterliliğine ilişkin demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle kadın öğretmenlerin, lisans eğitimi almış olanların, resmi kurumda görev yapanların ve programı yeterli bulanların değerlendirme puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesine yönelik mesleki gelişim programlarının yaygınlaştırılması ve programın tüm kurumlarda tutarlı ve etkin biçimde uygulanmasını destekleyecek politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present an evaluation of the Türkiye Century Maarif Model Preschool Education Program. Developed by the Ministry of National Education and implemented in the 2024-2025 academic year, this program was initially put into practice at the preschool, 1st grade, 5th grade, and 9th grade levels. In this context, the study is significant in that it reflects teachers' feedback on the initial implementation process of the program. The research was conducted within the scope of the descriptive survey design, one of the quantitative research methods. The study population consists of preschool teachers working in public and private independent kindergartens and preschool classes affiliated with the Ministry of National Education in Samsun province during the 2024-2025 academic year. The sample, determined through the convenience sampling method, consists of a total of 215 teachers. Data were collected using the Demographic Information Form and the Preschool Education Program Evaluation Scale. Descriptive statistics and parametric tests were used in the analysis of the data. The research findings revealed that teachers generally displayed a positive attitude toward the Türkiye Century Maarif Model Preschool Education Program. However, it was found that teachers' evaluations differed significantly according to demographic variables such as gender, educational background, participation in professional development activities, type of institution, and perceived program adequacy. In particular, it was observed that female teachers, those with undergraduate education, those working in public institutions, and those who considered the program adequate had higher evaluation scores. In line with these findings, it is recommended to expand professional development programs aimed at improving teacher competencies and to develop policies that support the consistent and effective implementation of the program across all institutions.