Çalışanların dönüşümcü liderlik algısının işgören performansına etkisinde yenilikçi iş davranışının aracılık rolü
The mediating role of innovative work behavior in the effect of employees' perception of transformational leadership on employee performance
  1. Tez No: 954758
  2. Yazar: KÜBRA DİLAN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BIYIKBEYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dönüşümcü liderlik yaklaşımı, çalışanları liderlik sürecine aktif şekilde dâhil eden bir anlayıştır. Bu yaklaşım, çalışanların geleceğe yönelik hedeflerini, performanslarını ve işletme içindeki yenilikçi davranışlarının şekillendirme potansiyeline sahiptir. Sağlık çalışanlarının işgören performansları ve yenilikçi davranışları, sundukları hizmetin kalitesi ve anlık sorunlara çözüm üretebilmeleri açısından kritik bir öneme sahiptir. Araştırmanın amacı, çalışanların yöneticilerinde algıladıkları dönüşümcü liderlik davranışlarının, işgören performansına etkisini belirlemek ve bu etkide çalışanlardaki yenilikçi iş davranışının aracılık rolünü tespit etmektir. Bunun için devlet hastaneleri ve özel hastanelerde çalışan kolayda örneklem yöntemi ile seçilmiş 215 sağlık personeline geçerliliği ve güvenilirliği daha önceden test edilmiş ölçeklerle çevrimiçi ve yüz yüze anket uygulamaları yapılmıştır. Anket verileri ile istatistik programı olan SmartPLS 3 paket programı aracılığıyla faktör analizi, güvenirlik analizi ve hipotezler test edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler için SPSS 26 programı kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenlerinin bir arada incelendiği çalışma başka bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmanın orijinal bir çalışma olabileceği söylenebilir. Analizler sonucunda dönüşümcü liderlik algısının işgren performansı ve yenilikçi iş davranışı üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Bununla beraber çalışanların algıladıkları dönüşümcü liderlik davranışlarının işgören performansına etkisinde yenilikçi iş davranışının aracı rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of employees' perceptions of transformational leadership behaviors exhibited by their managers on job performance, as well as the mediating role of innovative work behavior in this relationship. Transformational leadership, which actively involves employees in the leadership process, has the potential to shape employees' future goals, performance levels, and innovative behaviors within organizations. In the healthcare sector, employee performance and innovative behaviors are critical for service quality and the ability to produce instant solutions to problems. Data were collected from 215 healthcare employees working in public and private hospitals through convenience sampling, using previously validated and reliable scales administered via online and face-to-face surveys. The collected data were analyzed using the SmartPLS 3 software for factor analysis, reliability analysis, and hypothesis testing, while SPSS 26 was utilized for descriptive statistics. No prior study was found to simultaneously investigate the variables considered in this research, suggesting that the study contributes original findings to the literature. The results demonstrated that the perception of transformational leadership significantly influences both job performance and innovative work behavior. Furthermore, innovative work behavior was found to mediate the relationship between perceived transformational leadership and job performance.