Investigating foreign language enjoyment and foreign language anxiety among efl learners at a state university in turkiye
Türkiye'de bir devlet üniversitesinde ingilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yabancı dil haz ve yabancı dil kaygılarının araştırılması
- Tez No: 954759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bir üniversitede İngilizce öğrenen öğrencilerin Yabancı Dil Haz ve Yabancı Dil Kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu iki duygu arasındaki ilişkiyi saptamak ile bu iki duyguya neden olan birincil kaynakları saptamak çalışmanın diğer amaçlarıdır. Belirlenen hedefleri gerçekleştirebilmek için Yabancı Dil Haz Alma Ölçeği (FLES) ve Yabancı Dil Sınıf Kaygısı Ölçeği (FLCAS) uygulanmıştır. Ayrıca, İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin Yabancı Dil Haz ve Yabancı Dil Kaygısının sebeplerini daha iyi anlamak için hem eğitmenler hem de öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. İlk aşamaya toplam 184 öğrenci katılmış ve ikinci aşamaya gönüllülük esasına dayalı olarak 12 öğrenci ve 8 gönüllü öğretmen katılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde öğrenim gören İngilizce öğrenen öğrencilerin, İngilizce öğrenmekten yüksek düzeyde haz duyduklarını ve orta düzeyde kaygı duyduklarını göstermiştir. Ayrıca, Yabancı Dil Haz ve Yabancı Dil Kaygısı arasında zayıf-orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Yabancı dil haz kaynaklarına ilişkin olarak, İngilizce öğrenenlerin, olumlu sınıf atmosferi, olumlu öğretmen tutumları, eğlenceli ve yeni etkinlikler ve İngilizce öğrenirken aşama kaydetmenin farkına varılması saptanmıştır. Yabancı dil kaygısı ile ilgili olarak ise öğrencilerin İngilizce konuşamama, başarısızlık korkusu, sınav kaygısı, yanlış telaffuz korkusu, gramer bilgisinin azlığı ve İngilize öğrenirlen ilerleme kaydedememe sebebiyle kaygı duyduklarını ortaya çıkarmıştır. Çalışma sonunda bazı pedagojik çıkarımlar sunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study was carried out to measure the levels of Foreign Language Enjoyment (FLE) and Foreign Language Anxiety (FLA) of Turkish learners of English studying at a state university in Turkiye. Finding out the relationship between these two widespread emotions and the primary sources behing these emotions were the other purposes of the study. In order to attain these goals, Foreign Language Enjoyment Scale (FLES) and Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) were administered to discover the levels of these emotions and the link between them. Also, semi-structured interviews were held with both the instructors and the learners to discover the sources of these two emotions. A total number of 184 students took part in the first stage, and 12 learners and 8 volunteer instructors participated in the second stage. The study demonstrated that EFL learners studying at a tertiary level had a high level of enjoyment and a moderate level of anxiety. Besides, a weak-to-moderate relationship was found between these emotions. Regarding the sources of FLE, it was discovered that participants had enjoyment thanks to positive classroom atmosphere, positive teacher attitudes, enjoyable and novel activities, and self-realization of progress. With respect to FLA, the study uncovered that learners felt anxious due to not being capable of speaking English, fear of failure, test anxiety, fear of mispronunciation, scarcity of grammatical knowledge and failure to progress. The study offered some pedagogical implications in the end.