Investigating the professional development perceptions of experienced efl teachers, administrators and professional development unit members working at a state university
Bir devlet üniversitesinde çalışan tecrübeli ingilizce öğretmenleri, yöneticiler ve mesleki gelişim birimi üyelerinin mesleki gelişim algılarının incelenmesi
- Tez No: 954787
- Danışmanlar: PROF. ÖZGÜR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir devlet üniversitesinde çalışan tecrübeli İngilizce öğretmenlerinin, yöneticilerin ve mesleki gelişim birimi üyelerinin mesleki gelişim algılarını değerlendirmektir. Bu amaçla, araştırma sorusunu daha iyi anlamak için yakınsak karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın nicel aşamasında Ekşi (2010) tarafından geliştirilen Mesleki Gelişim Anketi öğretmenlere uygulanmış, nitel aşamasında ise kurumdaki öğretmenler, yöneticiler ve mesleki gelişim birimi üyeleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizi için betimsel istatistikler yapılmış ve SPSS aracılığıyla ortalama puanlar, standart sapmalar ve frekanslar hesaplanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların mesleki gelişime yönelik genel olarak olumlu bir tutuma sahip olduğunu göstermiştir. Tüm katılımcılar mesleki gelişim ihtiyaçları, faaliyetleri, engelleri ve aktarım yöntem ve formatlarına ilişkin benzer algıları paylaşmıştır. Bulgulara dayanarak, mevcut çalışma tüm paydaşlar için bazı çıkarımlar, çalışmaya ait sınırlamalar ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the professional development perceptions of experienced EFL teachers, administrators and professional development unit members working at a state university. To this end, convergent mixed method design was utilized to gain a better understanding of the research question. Professional Development Questionnaire developed by Ekşi (2010) was employed to the teachers in the quantitative phase of the study while semi-structured interviews were conducted with teachers, administrators and professional development unit members within the institution in the qualitative phase of the study. For the analysis of quantitative data, descriptive statistics was performed and mean scores, standard deviations and frequencies were calculated through SPSS. Qualitative data was analysed through content analysis. The findings indicated that the participants have overall positive attitude toward professional development. All the participants shared similar perception regarding the professional development needs, activities, barriers and delivery methods and formats. Based on the findings, the current study provides some implications for all the stakeholders, and limitations and further suggestions for future studies.