Gökhöyük Tarım işletmesinde yetiştirilen jersey ırkı sığırların süt verim özelliklerine ait varyans unsurları ve genetik parametrelerin tahmini
Estimation of variance components and genetic parameters for milk yield traits of jersey cattle raised in Gökhöyük agricultural enterprise
- Tez No: 954788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, Amasya ili sınırları içerisinde bulunan Gökhöyük Tarım İşletmesinde 2017–2021 yılları arasında buzağılama yapan 587 baş Jersey sığırına ait 1378 laktasyon verisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, süt verim özellikleri (laktasyon süt verimi, 305 günlük süt verimi, sağım süresi ve kuruda kalma süresi) ile döl verimi özelliği olan buzağılama aralığı incelenmiş; bu özellikler üzerine buzağılama yılı, mevsimi, yaşı ve laktasyon sırasının etkileri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada, laktasyon süt verimi 7351,0±84,7 kg, 305 günlük süt verimi 5952,9±40,1 kg, sağım süresi 323,3±3,3 gün ve kuruda kalma süresi 60,2±0,3 gün olarak belirlenmiştir. Buzağılama aralığı ise ortalama 395,6±2,0 gün olarak tespit edilmiştir. Laktasyon süt verimi ve 305 günlük süt verimi üzerine buzağılama yaşı ve yılı faktörlerinin istatistiksel olarak önemli etkileri olduğu saptanmıştır. Laktasyon süt verimi ile 305 günlük süt verimi arasında yüksek düzeyde pozitif korelasyon (r=0,829), sağım süresi ile orta düzeyde pozitif korelasyon (r=0,532) tespit edilmiştir. Genetik parametre tahminlerinde, laktasyon süt verimi ve 305 günlük süt verimi için kalıtım dereceleri sırasıyla 0,12 ve 0,14 olarak bulunmuş; bu değerler, genetik ilerlemenin sınırlı ancak mümkün olduğunu göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda, Jersey ırkının süt verim potansiyelinin yüksek olduğu, çevresel faktörlerin verim üzerine önemli etkiler oluşturduğu ve verimlilikteki sürdürülebilirliğin yönetim, bakım ve ıslah stratejileriyle desteklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using 1378 lactation records from 587 Jersey cows that calved between 2017 and 2021 at the Gökhöyük Agricultural Enterprise located in Amasya, Turkey. The research aimed to evaluate milk yield traits (lactation milk yield, 305-day milk yield, milking duration, and dry period length) and a reproductive trait (calving interval), and to analyze the effects of environmental factors such as calving year, season, age, and lactation number on these traits. The average lactation milk yield was 7351.0±84.7 kg, the 305-day milk yield was 5952.9±40.1 kg, milking duration was 323.3±3.3 days, and the average dry period length was 60.2±0.3 days. The mean calving interval was calculated as 395.6±2.0 days. Calving year and age had statistically significant effects on both lactation milk yield and 305-day milk yield. A strong positive phenotypic correlation (r=0.829) was observed between lactation milk yield and 305-day milk yield, while a moderate positive correlation (r=0.532) was found with milking duration. Heritability estimates were 0.12 for lactation milk yield and 0.14 for 305-day milk yield, indicating low to moderate genetic influence on these traits. Based on the findings, Jersey cattle were found to possess high milk production potential. However, environmental factors significantly influenced performance, and sustainable productivity should be supported through appropriate management, care, and breeding strategies.