Özel gereksinimli çocukların annelerine uygulanan öz aşkınlığı kolaylaştırma psikoeğitim programının iyi oluş, öz-aşkınlık, kendine yansıtma ve içgörü düzeylerine etkisi
The effect on well-being, self-transcendence, self-reflection and insight of the self-transcendence facilitation psychoeducational program applied to mothers of children with special needs
- Tez No: 954831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA HALLAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Amaç: Araştırma, özel gereksinimli çocukların annelerine uygulanan Öz Aşkınlığı Kolaylaştırma Psikoeğitim Programı'nın iyi oluş, öz-aşkınlık, kendine yansıtma ve içgörü düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma randomize olmayan gruplarda ön-test, son-test, izlem deseninde yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Antalya'da bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine kayıtlı 0-11 yaş aralığında özel gereksinimli çocuğu olan anneler oluşturmuştur. Araştırmanın uygulaması 27 girişim grubu ve 29 kontrol grubu, toplam 56 anne ile Nisan 2023-Ekim 2024 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Girişim grubuna altı oturumdan oluşan Öz-Aşkınlığı Kolaylaştırma Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında,“Kişisel Bilgi Formu”,“Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği”,“Öz-Aşkınlık Ölçeği”,“Kendine Yansıtma ve İçgörü Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Özel gereksinimli çocuğu olan annelere uygulanan Öz-Aşkınlığı Kolaylaştırma Psikoeğitim Programı'nın, girişim grubunda kontrol grubuna göre son test iyi oluş, (59.59±8.55; 52.28±7.41) öz-aşkınlık (52.22±5.64; 48.03±4.82) ve kendine yansıtma düzeyi (51.00±4.48; 46.76±7.03) puan ortalamalarını anlamlı düzeyde artırdığı bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Öz-Aşkınlığı Kolaylaştırma Psikoeğitim Programı annelerin psikolojik iyi oluş, öz-aşkınlık ve kendine yansıtma düzeylerini artırmada etkili; ancak içgörü düzeyini artırmada etkili olmamıştır. Programın, gerekli kuramsal ve kavramsal zemin doğrultusunda eğitim almış ve donanım sağlamış psikiyatri hemşireleri tarafından kullanılması ve bakım sonuçlarının değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effect of the Self-Transcendence Facilitation Psychoeducation Program on the well-being, self-transcendence, self-reflection, and insight levels of mothers of children with special needs. Method: This quasi-experimental study employed a pretest–posttest–follow-up design with non-randomized groups. The study was conducted between April 2023 and October 2024 with a total of 56 mothers of children aged 0 to 11 years who were enrolled in a special education and rehabilitation center in Antalya. The intervention group consisted of 27 mothers and the control group included 29 mothers. The intervention group received the Self-Transcendence Facilitation Psychoeducation Program, which consisted of six sessions. Data were collected using the Personal Information Form, the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale, the Self-Transcendence Scale, and the Self-Reflection and Insight Scale. Results: The Self-Transcendence Facilitation Psychoeducation Program significantly increased post-test scores of well-being (59.59±8.55;52.28±7.41), self-transcendence (52.22±5.64;48.03±4.82), and self-reflection (51.00±4.48;46.76±7.03) in the intervention group compared to the control group (p0.05). Conclusion: The Self-Transcendence Facilitation Psychoeducation Program was effective in enhancing psychological well-being, self-transcendence, and self-reflection among mothers of children with special needs. However, it did not lead to a significant improvement in insight. It is recommended that the program be implemented by psychiatric nurses who are adequately trained and theoretically equipped, and that care outcomes be systematically evaluated.