Omuz artroskopisi sonrası kor stabilizasyon ve denge egzersizlerinin erken dönem etkileri
Early postoperative effects of core stabilization and balance exercises after shoulder arthroscopy
- Tez No: 965473
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, artroskopik rotator manşet tamiri (ARMT) sonrası ilk 6 haftalık rehabilitasyon sürecinde postüral dengeyi ve eklenen kor stabilizasyon ile denge egzersizlerinin etkilerini inceleyen prospektif, randomize kontrollü bir araştırmadır. ARMT geçiren 70 hasta, kontrol (standart fizyoterapi) ve tedavi (ek olarak kor stabilizasyon-denge egzersizleri) gruplarına ayrılmıştır. Tüm hastalar ağrı, omuz hareket açıklığı, el kavrama kuvveti, denge (Biodex-BioSwayTM), omuz fonksiyonu, kinezyofobi ve yaşam kalitesi açısından preoperatif, postoperatif 2. gün ve 6. haftada değerlendirilmiştir. Sonuçta hastaların postüral dengelerinde azalma olduğu gösterilmiştir (Tedavi grubu: TSİ p=0,017, APİ p=0,009; Kontrol grubu: TSİ p=0,025, APİ p=0,039). Tedavi grubunda, cerrahi tarafın tek ayak stabilitesinde anlamlı bir iyileşme gözlenirken (TSİ p=0,038, APİ p=0,049, MLİ p0,05). Her iki grupta da 6. haftada ağrı şiddetinde azalma, omuz eklem hareket açıklığında artış, fonksiyonel iyileşme ve kinezyofobi puanlarında düşüş gözlenmiş (p0,05). El kavrama kuvveti, her iki grupta da postoperatif 2. günde azalmış (p0,05). ARMT sonrası hastaların postüral stabiliteleri azalır, erken rehabilitasyon sürecine denge ile kor stabilizasyon egzersizlerinin eklenmesi cerrahi tarafın postüral stabilitesini iyileştirmede faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study is a prospective, randomized controlled trial investigating postural balance during the first six weeks of rehabilitation after arthroscopic rotator cuff repair (ARCR) and evaluating the effects of core stabilization-balance exercises. Seventy patients who underwent ARCR were divided into control (standard physiotherapy) and treatment (core stabilization-balance exercises) groups. All patients were assessed preoperatively, on postoperative day 2, and at week 6 in terms of pain, shoulder range of motion, grip strength, balance (Biodex-BioSway™), shoulder function, kinesiophobia, and quality of life. The results showed a decrease in postural balance (treatment group: TSI p=0.017, API p=0.009; control group: TSI p=0.025, API p=0.039). In the treatment group, single-leg stability of the surgical side significantly improved (TSI p=0.038, API p=0.049, MLI p0.05). At six weeks, both groups showed reduced pain, improved shoulder ROM, function, and decreased kinesiophobia (p0.05). Grip strength decreased on postoperative day 2 (p0.05). Postural stability declines after ARCR, and incorporating balance and core stabilization exercises into early rehabilitation may improve postural stability on the surgical side.