Etomidat, etomidat+lidokain, propofol ve propofol+lidokain'in enjeksiyon ağrısı ve myoklonik kasılma üzerine etkilerinin kıyaslanması
- Tez No: 954836
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖMER TAYLAN AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, intravenöz anestezik ajanlardan etomidat, propofol ve bu ajanların lidokain ile kombinasyonlarının enjeksiyon ağrısı ve myoklonik kasılma üzerine etkileri karşılaştırıldı. Materyal- Metod: Çalışmaya, ASA I–II risk grubunda, elektif cerrahi uygulanacak 18–60 yaş arası toplam 120 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak dört gruba ayrıldı: Grup E (Etomidat), Grup EL (Etomidat+Lidokain), Grup P (Propofol) ve Grup PL (Propofol+Lidokain). Anestezi indüksiyonu sırasında enjeksiyon ağrısı Verbal Rating Skalası (VRS) ile, myoklonik kasılmalar ise dört dereceli skala ile değerlendirildi. Ayrıca postoperatif dönemde hasta memnuniyeti kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the effects of etomidate, propofol, and their combinations with lidocaine on injection pain and myoclonic movements during anesthesia induction. Material-Method: A total of 120 patients, aged 18–60 years and classified as ASA I–II, scheduled for elective surgery, were included. Patients were randomly assigned into four groups: Group E (Etomidate), Group EL (Etomidate+ Lidocaine), Group P (Propofol), and Group PL (Propofol+ Lidocaine). Injection pain was assessed using the Verbal Rating Scale (VRS), while myoclonic movements were evaluated with a four-point scale. Postoperative patient satisfaction was also recorded.