Allostatik yük indeksinin Türkçe uyarlaması ve geçerlilik çalışması
Adaptation of the allostatic load index into Turkish and its validation study
- Tez No: 954835
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Allostatik Yük İndeksi'nin (AYİ) Türkçeye uyarlanması ve geçerlilik, güvenilirlik özelliklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Metodolojik ve kesitsel nitelikteki araştırma, 10.04.2025–10.06.2025 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı ASM'ye kayıtlı 18–65 yaş arası 430 birey üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara AYİ anketi ve sosyodemografik verileri içeren olgu rapor formu uygulanmış; 307 kişiden biyokimyasal parametreler (AKŞ, HbA1c, lipid profili, CRP, kortizol, DHEA-S vb.) değerlendirilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile incelenmiş, güvenirlik Cronbach alfa, McDonald's omega, bileşik güvenirlik (CR) ve test–tekrar test yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bulgular: DFA sonucunda beş faktörlü yapı elde edilmiş; faktör yükleri 0,248–0,888 arasında bulunmuştur. Ölçeğin toplam CR değeri 0,95 olup yüksek iç tutarlılık göstermiştir. Test–tekrar test korelasyonları büyük ölçüde kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur. Model uyum indeksleri (CFI=0,935, TLI=0,931, RMSEA=0,057) iyi uyumu desteklemiştir. Katılımcıların AYİ toplam puanı ortalama 26,30±12,57'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to adapt the Allostatic Load Index (ALI) into Turkish and to evaluate its validity and reliability. Materials and Methods: This methodological and cross-sectional study was conducted between April 10 and June 10, 2025, among 430 individuals aged 18–65 years registered at a primary care center of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. Participants completed the ALI questionnaire and a case report form including sociodemographic data; laboratory parameters (fasting glucose, HbA1c, lipid profile, CRP, cortisol, DHEA-S, etc.) were assessed in 307 individuals. Construct validity was tested by confirmatory factor analysis (CFA), and reliability was analyzed through Cronbach's alpha, McDonald's omega, composite reliability (CR), and test–retest correlations. Results: CFA supported a five-factor structure with factor loadings ranging between 0.248 and 0.888. The overall composite reliability was 0.95, indicating high internal consistency. Test–retest correlations were acceptable for most items. Model fit indices demonstrated good fit (CFI=0.935, TLI=0.931, RMSEA=0.057). The mean total ALI score was 26.30±12.57.