Partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler bağlamında depresyon ve romantik ilişki değerlendirmelerinin incelenmesi
Partner focused obsessive–compulsive symptoms in association with depression and romantic relationship evaluations
  1. Tez No: 993935
  2. Yazar: EDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTEGİN ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, romantik ilişkilerde partner odaklı obsesif-kompulsif belirtiler ile yetişkin bireylerdeki depresyon belirtileri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Romantik ilişkiler, bireylerin duygusal, sosyal ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bazı bireylerde partner odaklı obsesif-kompulsif belirtiler ortaya çıkabilmekte ve bu durum kaygı, stres ile depresyon semptomlarının artmasına katkıda bulunabilmektedir. Araştırma, 18 yaş ve üzeri, en az üç aydır aynı partner ile ilişkisi devam eden yetişkin bireyler üzerinde yürütülmüş; veri toplama süreci öz-bildirim ölçekleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Partner odaklı obsesif-kompulsif belirtiler Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği, depresyon belirtileri Beck Depresyon Ölçeği ve romantik ilişki değerlendirmesi Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği ile ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, partner odaklı obsesif-kompulsif belirtiler ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve bu belirtilerin cinsiyet, yaş, ilişki süresi ve ilişki doyumu gibi faktörlere göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, partner odaklı obsesif-kompulsif belirtilerin psikolojik iyi oluş ve depresyon düzeyleri üzerindeki etkilerini açıklamakta ve ruh sağlığı profesyonellerine bireysel ve çift terapisi düzeyinde müdahaleler geliştirme konusunda rehberlik edebilecek niteliktedir. Gelecekte gerçekleştirilecek araştırmalarda, partner odaklı obsesif-kompulsif belirtiler ile bağlanma stilleri, duygusal düzenleme becerileri ve ilişki doyumu gibi değişkenler arasındaki ilişkilerin ayrıntılı biçimde incelenmesi önerilmektedir. Ayrıca kültürlerarası karşılaştırmalar ve boylamsal tasarımlar kullanılarak, söz konusu belirtilerin zaman içerisindeki değişimi ve romantik ilişkiler üzerindeki etkileri daha kapsamlı biçimde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between partner-focused obsessive-compulsive symptoms and depression symptoms in adults engaged in romantic relationships. Romantic relationships play a significant role in individuals' emotional, social, and psychological well-being. In some cases, partner-focused obsessive-compulsive symptoms may emerge, contributing to increased anxiety, stress, and depressive symptoms. The research was conducted with adults aged 18 and above who have been in a romantic relationship with the same partner for at least three months. Data were collected through self-report scales. Partner-focused obsessive-compulsive symptoms were measured using the Partner-Focused Obsessive-Compulsive Symptom Scale, depression symptoms using the Beck Depression Inventory, and romantic relationship evaluation using the Revised Romantic Relationship Assessment Scale. Findings revealed a significant relationship between partner-focused obsessive-compulsive symptoms and depression and indicated that these symptoms vary according to factors such as gender, age, relationship duration, and relationship satisfaction. The results provide insights into the impact of partner-focused obsessive-compulsive symptoms on psychological well-being and depression and can guide mental health professionals in developing individual and couple-based interventions. Future research should aim to explore in greater depth the associations between partner-focused obsessive-compulsive symptoms and variables such as attachment styles, emotion regulation abilities, and relationship satisfaction. Moreover, employing cross-cultural and longitudinal research designs could offer a more comprehensive understanding of the temporal dynamics of these symptoms and their broader implications for romantic relationship processes.