Sosyal bilgiler eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanımının yaşam becerilerine etkisi
The effect of using out-of-school learning environments on life skills in social studies education
  1. Tez No: 954872
  2. Yazar: ABDULLAH TANTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde öğrencilerin temel yaşam becerilerini kazanmaları, çağdaş eğitimin önemli hedeflerinden biri haline gelmiştir. Sosyal bilgiler bireylerin toplumsal yaşamda etkin rol üstlenmeleri için gerekli bilgi, beceri ve değerleri kazandırmak için derstir. Bu araştırma, sosyal bilgiler derslerinde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasıyla ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin yaşam becerilerimi geliştirmesine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Karma araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, nicel veri toplama sürecinde ortaokul öğrencilerine yönelik yaşam becerileri ölçeği kullanılmış, nitel veri toplama sürecinde ise öğrenci ve öğretmenle görüşmeler yapılmıştır. Araştırma deney ve kontrol gruplarındaki altıncı sınıf öğrencileriyle yürütülmüş olup, deney grubuna 8 haftalık bir uygulama planı hazırlanmıştır. Uygulama süreci içerisinde çeşitli okul dışı öğrenme etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS ile analiz edilmiş; ön test-son test sonuçları karşılaştırılarak uygulamanın etkisi değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise tümevarımsal analizle temalara ayrılmıştır. Araştırmanın sonucunda sosyal bilgiler derslerinde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılması öğrencilerin yaşam becerilerini geliştirmede olumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Bulgular sosyal bilgiler öğretiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasının öğrencilerin yaşamla bağlantılı bilgi ve beceriler geliştirmelerine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the acquisition of basic life skills by students has become one of the important goals of contemporary education. Social studies is a course for individuals to gain the necessary knowledge, skills and values to take an active role in social life. This study was conducted to examine the effect of using out-of-school learning environments in social studies lessons on the development of life skills of 6th grade secondary school students. In the study conducted with mixed research method, life skills scale for secondary school students was used in the quantitative data collection process, and interviews with students and teachers were conducted in the qualitative data collection process. The study was conducted with sixth grade students in the experimental and control groups, and an 8-week implementation plan was prepared for the experimental group. Various out-of-school learning activities were carried out during the implementation process. The quantitative data obtained from the research were analysed with SPSS; the effect of the application was evaluated by comparing the pre-test and post-test results. Qualitative data were divided into themes by inductive analysis. As a result of the research, the use of out-of-school learning environments in social studies courses has positive results in developing students' life skills. The findings show that the use of out-of-school learning environments in social studies teaching can contribute to students' development of life-related knowledge and skills.