Jane Eyre ve Bir Yaşdönümü Rüyası'nda kadının başkaldırısı ve bireysel kimlik inşası
The rebellion of women and the construction of individual identity in Jane Eyre and Bir Yaşdönümü Rüyası
  1. Tez No: 951570
  2. Yazar: EMRE ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÜVEN KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kadın-erkek eşitsizliği son yıllarda akademik araştırmaların öne çıkan konularından biri olmuştur. Konunun üzerine eğilinmesi ile toplum içerisindeki dinamiklerin ve dengelerin gözden geçirilmesine olanak sağlayan akademik çalışmalar yapılmış ve edebi eserler kaleme alınmıştır. Bu sayede kadınların maruz kaldığı fiziksel ya da psikolojik baskıya, ayrımcılığa ve daha genel bir ifade ile kadın-erkek eşitsizliğine dair farkındalık yaratılması sağlanmıştır. Edebiyat eserleri toplumun içinde bulunduğu durumu yansıtarak sınırsız araştırma olanağı sunar. Karşılaştırmalı edebiyat bilimi ise iki veya daha fazla farklı kültürdeki eseri karşılaştırma olanağı sunması ve kültürler arası etkileşim ve değerlendirmeler yapılabilmesi için oldukça önemli bir çalışma alanını oluşturur. Bu çalışmada da Türk edebiyatından Bir Yaşdönümü Rüyası ve İngiliz edebiyatından Jane Eyre adlı eserler karşılaştırmalı olarak analiz edilerek iki farklı kültürdeki kadınların varoluşunu ve kimliğine dair tespitlerde bulunulacaktır. Farklı kültürlerdeki kadınların yaşamış olduğu toplumsal baskıların kadın karakterler üzerindeki etkileri açığa çıkarılarak iki eserin benzer ve farklı yönlerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Dönem ve coğrafya fark etmeksizin kadınların kimlik oluşumunda ve bireyselleşmesinde karşı karşıya kaldığı toplumsal sorunlar ve bu sorunlarla mücadele yöntemleri eserlerdeki karakterler üzerinden derinlemesine analiz edilecektir. Bu inceleme yapılırken metodolojik olarak karşılaştırmalı edebiyat kuramının yanı sıra feminist ve sosyolojik eleştiri kuramlarımdan faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Gender inequality has become a central focus of academic research in recent years, leading to numerous studies and literary analyses that reassess societal dynamics and power structures. This growing body of work has heightened awareness of the physical and psychological pressures, discrimination, and broader systemic inequalities faced by women. Literary works serve as reflections of their respective societies, offering extensive opportunities for scholarly inquiry. Comparative literature, in particular, facilitates cross-cultural analysis by examining works from different literary traditions, thereby fostering deeper intercultural understanding. This study undertakes a comparative analysis of Bir Yaşdönümü Rüyası from Turkish literature and Jane Eyre from English literature, with a focus on women's existence and identity in two distinct cultural contexts. By exploring the societal pressures imposed on women and their manifestations in female characters, this study aims to illuminate both the similarities and differences between the two works. The analysis will examine the challenges women encounter in their processes of identity formation and individuation, as well as the strategies they employ to navigate these struggles, irrespective of temporal and geographical boundaries. Methodologically, this study will draw upon comparative literary theory, feminist critique, and sociological analysis to provide a comprehensive understanding of the subject.