Atriyal fibrilasyonlu hastalarda Glittre Günlük Yaşam Aktiviteleri Testinin geçerlik-güvenirliğin incelenmesi
Investigation of the validity-reliability of the Glittre Activities of Daily Living Test in patients with atrial fibrillation
- Tez No: 954904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUSE ÖZCAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, atriyal fibrilasyonlu bireylerde Glittre Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA) Testi'nin geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek; günlük yaşam aktiviteleri, fonksiyonel kapasite, kas kuvveti, yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkiyi sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktı.Çalışmaya 39 atriyal fibrilasyon tanılı birey ve 39 sağlıklı kontrol dahil edildi. Günlük yaşam aktiviteleri Glittre GYA Testi ile değerlendirildi; çalışma grubuna test bir saat arayla iki kez, kontrol grubuna ise bir kez uygulandı. Enerji harcaması Dynaport Move Monitor cihazıyla ölçüldü. Fonksiyonel kapasite (6 Dakika Yürüme Testi-6DYT), kas kuvveti (hand-held dinamometre), el kavrama (el dinamometresi), alt ekstremite fonksiyonu (5Tekrarlı Otur Kalk Testi-5TOKT), günlük yaşam aktiviteleri (Milliken GYA) ve yaşam kalitesi (SF-36, AFImpact) ölçekleriyle değerlendirildi. Güvenirlik analizi test-tekrar test yöntemi ve sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile yapıldı. Glittre GYA testi süresinin semptomatik bireyleri ayırt etme gücü, 6DYT mesafesi referans alınarak ROC analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the validity and reliability of the Glittre Activities of Daily Living (ADL) Test in individuals with atrial fibrillation, and to compare the relationship between activities of daily living, functional capacity, muscle strength, quality of life, and daily living activities with that of healthy individuals. 39 individuals with atrial fibrillation and 39 healthy controls were included in the study. Daily living activities were assessed with the Glittre ADL Test; the test was applied twice with an hour interval to the study group and once to the control group. Energy expenditure was measured with the Dynaport Move Monitor device. Functional capacity (6 Minute Walk Test-6MWT), muscle strength (hand-held dynamometer), hand grip (hand dynamometer), lower extremity function (5 Repetitions Sit-to-Stand Test-5TOKT), daily living activities (Milliken ADL) and quality of life (SF-36, AFImpact) were evaluated with scales. Reliability analysis was performed using the test-retest method and intraclass correlation coefficient (ICC). The ability of the Glittre ADL test duration to distinguish symptomatic individuals was evaluated using ROC analysis, with the 6MWT distance used as the reference.