Evaluation of the effects of the different debonding techniques on enamel cracking in ceramic brackets by using scanning electron microscopy
Seramik braketlerde farklı debonding tekniklerinin mine çatlakları üzerindeki etkilerinin elektron mikroskobu ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 954954
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, seramik braketlerin sığır kesici dişlerine yapıştırıldıktan sonra çıkarılması sırasında mine mikroçatlaklarının oluşumu ve yayılımı üzerindeki beş farklı debonding stratejisinin etkisini, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi kullanarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Sağlam labial yüzeylere sahip altmış sığır kesici dişi rastgele beş eşit gruba (n=12) ayrılmıştır. Braketler beş farklı teknik kullanılarak çıkarılmıştır: dikey pens yerleştirme (Grup 1), mezio-distal kanat sökümü (Grup 2), mezio-distal taban sökümü (Grup 3), insizal-servikal sökümü (Grup 4) ve oblik taban sökümü (Grup 5). Veriler ANOVA, Kruskal-Wallis ve post-hoc analizleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study sought to assess the impact of five distinct debonding strategies on the creation and propagation of enamel microcracks during the removal of ceramic brackets adhered to bovine incisors, employing scanning electron microscopy (SEM) analysis. Sixty bovine incisors with unblemished labial surfaces were randomly allocated into five equal groups (n=12). Brackets were debonded utilising five distinct techniques: vertical plier installation (Group 1), mesio-distal wing compression (Group 2), mesio-distal base peeling (Group 3), incisal-cervical peeling (Group 4), and oblique base compression (Group 5). Data were examined via ANOVA, Kruskal-Wallis, and post-hoc analyses.