Fen bilimleri laboratuvar uygulamaları dersine yönelik başarı testi geliştirme
Development of an achievement test for science laboratory practices course
- Tez No: 955031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KOYUNLU ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmeni adayları için fen bilimleri laboratuvarı uygulamaları dersine yönelik geçerli ve güvenilir bir başarı testi geliştirmektir. Bu süreçte konu ile ilgili kaynaklar taranarak deney çeşitleri/laboratuvar yaklaşımları, fen bilimleri laboratuvarında kullanılan semboller, fen bilimleri laboratuvar malzemeleri, bilimsel süreç becerileri ve fen bilimleri laboratuvarının düzenlenmesi ile ilgili 21 maddeden oluşan bir soru havuzu hazırlanmıştır. Hazırlanan sorular alan uzmanları tarafından bilimsel, teknik, dil ve anlatım bakımından incelemiştir. Araştırmacı ve danışman tarafından sorular üzerinde gerekli görülen düzeltmeler yapılmıştır. Hazırlanan testin küçük bir grup üzerinde pilot çalışması yapılmış ve testin anlaşılabilir olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan iki üniversitenin eğitim fakültesi sınıf eğitimi ana bilim dalında öğrenim gören ve Fen Bilimleri Laboratuvar Uygulamaları dersini almış olan 166 öğretmen adayı oluşturmuştur. Toplanan veriler üzerinden madde analizi yapılmış, her bir maddenin güçlük ve ayırt edicilik indeksi hesaplanmıştır. Ayırt edicilik indeksi düşük olan 2 madde testten çıkarılmış, 4 madde üzerinde ise uzman görüşü alınarak düzenleme yapılmıştır. Sonuç olarak 19 maddeden oluşan Fen Bilimleri Laboratuvar Uygulamaları Dersine Yönelik Başarı Testinin ölçüm güvenirliği 0.65 olarak hesaplanmıştır. Madde analizleri testin kolay seviyede ve iyi düzeyde ayırt edici olduğunu göstermiştir. Bu değere göre Fen Bilimleri Laboratuvar Uygulamaları Dersine Yönelik Başarı Testi oldukça güvenilirdir. Hazırlanan Fen Bilimleri Laboratuvar Uygulamaları Dersine Yönelik Başarı Testi yapılacak araştırmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable achievement test for science laboratory course for preservice primary teachers. In this process, a question pool consisting of 21 items was prepared by scanning the relevant resources on the subject and related to experiment types/laboratory approaches, symbols used in science laboratories, science laboratory materials, scientific process skills and organization of science laboratories. The prepared questions were examined by field experts in terms of scientific, technical, language and expression. Necessary corrections were made on the questions by the researcher and the supervisor. A pilot study of the prepared test was conducted on a small group and it was determined that the test was understandable. The study group of this study consisted of 166 preservice primary teachers studying in the department of primary education of the faculties of education of two universities located in the Central Anatolia Region of Türkiye and who had taken the Science Laboratory Course. Item analysis was conducted on the collected data and the difficulty and discrimination index of each item were calculated. 2 items with low discrimination index were removed from the test and 4 items were revised after receiving expert opinion. As a result, the measurement reliability of the Science Laboratory Course Achievement Test consisting of 19 items was calculated as 0.65. Item analyses showed that the test was at an easy level and had good discrimination. According to this value, the Science Laboratory Course Achievement Test is quite reliable. The prepared Science Laboratory Course Achievement Test can be used in future studies.