Sınıf öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik içerik bilgileri ile 21. yüzyıl becerilerinin incelenmesi
Examination of technological, pedagogical content knowledge and 21st century skills of preservice primary school teachers
- Tez No: 955032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KOYUNLU ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik içerik bilgileri ile 21. yüzyıl becerilerini incelemek ve aralarındaki ilişkiyi araştırmaktır. Nicel desende yürütülen bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan küçük ölçekli bir şehirde bulunan bir üniversitenin sınıf eğitimi bölümünde öğrenim gören 163 öğretmen adayı (119 kadın, 44 erkek) katılmıştır. Veriler 2024 bahar döneminde Kişisel Bilgi Formu, Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi (TPİB) Ölçeği ve 21. Yüzyıl Becerileri Öz Yeterlik Algıları Ölçeği ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırmada normal dağılım sergileyen ikili grupların karşılaştırılmasında ilişkisiz örneklem t-testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA testi, korelâsyon analizinde ise Pearson testi uygulanmıştır. Sonuç olarak sınıf öğretmeni adaylarının TPİB düzeyleri ile 21. yüzyıl becerileri öz yeterlik algıları arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının TPİB düzeylerinin cinsiyete, sınıf seviyesine ve ekran süresine göre farklılaşmadığı ancak sahip olunan teknolojik araç gerece göre farklılaştığı ve erkek öğretmen adaylarının teknolojik içerik bilgisi düzeylerinin kadın öğretmen adaylarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerilerinin ise cinsiyete, sınıf seviyesine ve ekran süresine göre farklılaşmadığı fakat sahip olunan teknolojik araç gerece göre farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak teknolojik içerik bilgisi faktörü ile 21. yüzyıl becerileri öz yeterlik algıları toplam puanı ve yaşam ve kariyer becerileri faktörü arasında yüksek düzeyde, negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the technological pedagogical content knowledge (TPCK) and 21st-century skills of preservice primary school teachers and to investigate the relationship between them. This study, which was conducted in a quantitative design, used the survey method. A total of 163 preservice primary school teachers (119 female, 44 male) studying in the primary education department of a university in a small city in the Central Anatolia region of Türkiye participated in the study. Data were collected in the spring of 2024 with the Personal Information Form, TPCK Scale, and 21st-Century Skills Self-Efficacy Perception Scale. The collected data were analyzed in the SPSS software. In this study, an independent samples t-test was used to compare normally distributed paired groups, a one-way ANOVA test was used to compare more than two-phase groups, and the Pearson's correlation test was used in the correlation analysis. As a result, it was determined that there was a moderate and significant relationship between the TPACK levels of preservice primary school teachers and their 21st-century skills self-efficacy perceptions. It was found that the TPACK levels of preservice primary school teachers did not differ according to gender, grade level, and screen time, but the technological content knowledge levels of male preservice primary school teachers were higher than female preservice primary school teachers. It was found that the 21st-century skills of preservice primary school teachers did not differ according to gender, grade level and screen time, but they differed according to the technological tools and equipment they had. In addition, it was found that there was a highly significant relationship between the technological content knowledge factor and the total score of the 21st-century skills self-efficacy perceptions and the life and career skills factor.