Eğitsel oyunların ilkokul ikinci sınıf öğrencilerin okuduğunu anlama ve Türkçe dersi tutumuna etkisi
Effect of educational games on reading comprehension and attitude towards Turkish lessons of second grade primary school students
- Tez No: 955033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BABAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı, eğitsel oyunların ilkokul ikinci sınıf öğrencilerin okuduğunu anlama ve Türkçe dersi tutumuna etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deneme modeli kullanılmıştır. Deneme modellerinden ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Bu araştırma, İstanbul ili Bağcılar ilçesi Abdurrahman Nermin Bilimli İlkokulunun ikinci sınıflarında öğrenim gören 80 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırma 12 hafta sürmüştür. Deney grubunda ikinci sınıf Türkçe dersi okuduğunu anlama kazanımları doğrultusunda geliştirilen eğitsel oyun etkinlikleri ile dersler zenginleştirilmiştir. Kontrol grubunda ise Türkçe ders kitabına bağlı kalınarak normal müfredata göre ders işlenmiştir. Araştırmanın başlangıcında ve sonunda deney ve kontrol gruplarına okuduğunu anlama testi ve Türkçe dersine yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22.0 programıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of educational games on second-grade primary school students' reading comprehension and their attitude towards the Turkish course. The study employed a quantitative research method, specifically a quasi-experimental design. Among the experimental designs, a pretest-posttest control group model was used. This research was conducted with the participation of 80 second-grade students studying at Abdurrahman Nermin Bilimli Primary School in the Bağcılar district of Istanbul. The study lasted for 12 weeks. In the experimental group, the lessons were enriched with educational game activities developed in line with the second-grade Turkish course reading comprehension objectives. In the control group, lessons were conducted according to the regular curriculum based on the Turkish course textbook. At the beginning and end of the study, both the experimental and control groups were administered a reading comprehension test and an attitude scale towards the Turkish course. The data obtained were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22.0 software.