Kişilerarası etkilere duyarlılık düzeyi açısından tüketici pişmanlığı ve marka utancının negatif WOM üzerindeki etkisi
The effect of consumer regret and brand embarrassment on negative WOM in terms of sensitivity to interpersonal influences
  1. Tez No: 955034
  2. Yazar: AHMET MUHAMMED ACER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tüketiciler ihtiyaçlarını gidermek üzere satın almış olduğu bir ürün ya da hizmet dolayısıyla çeşitli nedenlerle gerginlik, sıkıntı bazen de pişmanlık hatta utanç hissedebilmektedir. Kimi zaman hissedilen bu olumsuz duygu durumu ürün ya da hizmetin tecrübe edilmesinde ürün kaynaklı yaşanan olumsuzluklardan kaynaklanmakta iken bazı durumlarda da tüketici ya da çevresel etkenlerden dolayı yaşanabilmektedir. Tüketici yaşamış olduğu bu olumsuz duygu durumları nedeniyle sosyal ortamları içerisinde negatif ağızdan ağıza iletişim (negatif WOM) yöntemiyle diğer kullanıcıları da etkileyebilmektedir. Diğer taraftan tüketicinin kişilerarası etkilere olan duyarlılığı, bahsedilen kavramlar arasındaki ilişkiyi etkileyebilir. Bu araştırmada, 390 katılımcı ile çevrimiçi anket uygulama metodu kullanılarak yapılan saha çalışması vasıtasıyla tüketicilerin marka hakkında olumsuz görüş ve düşüncelerini ifade etmelerinde yani tüketicilerin marka hakkında olumsuz ağızdan ağıza iletişim yapmalarında, tüketici pişmanlığı ve marka utancının ne kadar etkili olduğu, kişilerarası etkilere duyarlılık düzeyi bağlamında değerlendirilmiştir. Kişilerarası etkilere duyarlılık düzeyinin düzenleyici rolü incelenirken normatif ve bilgilendirici boyutları ayrı ayrı dikkate alınarak hipotezler oluşturulmuş ve araştırma sonucunda toplanan veriler SmartPLS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde tüketici pişmanlığının negatif WOM'u pozitif yönde etkilerken, marka utancının negatif WOM'u etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda kişilerarası etkilere duyarlılık düzeyinin her iki boyutunun da (normatif ve bilgilendirici) hem tüketici pişmanlığı hem de marka utancının negatif WOM ilişkisinde düzenleyici rol oynamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumers may experience tension, distress, and sometimes even regret or embarrassment for various reasons related to a product or service they have purchased to meet their needs. Sometimes, these negative feelings stem from negative experiences with the product or service itself, while in other cases they may be caused by the consumer or environmental factors. Consumers may influence other users through negative word-of-mouth communication (negative WOM) in their social circles due to these negative emotions. On the other hand, the consumer's sensitivity to interpersonal influences may affect the relationship between the concepts mentioned. In this study, a field study was conducted using an online survey method with 390 participants to evaluate the extent to which consumer regret and brand embarrassment are effective in consumers expressing negative opinions and thoughts about a brand, i.e., in consumers engaging in negative word-of-mouth communication about a brand, in the context of sensitivity to interpersonal influences. While examining the moderating role of sensitivity to interpersonal effects, hypotheses were formulated by separately considering the normative and informative dimensions, and the data collected as a result of the research were analyzed using the SmartPLS program. The analyses revealed that consumer regret positively influences negative WOM, while brand embarrassment does not influence negative WOM. Additionally, it was determined that neither dimension of sensitivity to interpersonal influences (normative and informative) plays a regulatory role in the negative WOM relationship of consumer regret and brand embarrassment.