Yeni istihdam türlerinde işçi kavramı
The concept of the worker in new forms of employment
  1. Tez No: 955040
  2. Yazar: ZEYNEP TANKUŞ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE BAYCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu çalışma, esnek ve atipik çalışma biçimlerinin yaygınlaştığı dijital çağda, işçi kavramının belirlenmesinde temel ölçüt olan bağımlılık unsurunun geçirdiği dönüşümü incelemektedir. Küreselleşme, dijitalleşme ve yeni üretim-tüketim modelleri; proje bazlı çalışma, uzaktan çalışma ve dijital platform çalışması gibi yeni istihdam biçimlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu gelişmeler, kişisel, hukuki ve ekonomik bağımlılık türlerinin yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmıştır. Çalışmada, bağımlılık unsurunun tespitinde kullanılan çeşitli testler (kontrol hakkı testi, ekonomik gerçeklik testi, organizasyonel entegrasyon testi, vb.) analiz edilerek, yargı kararları ve karşılaştırmalı hukuk örnekleri ışığında atipik istihdam biçimleri değerlendirilmiştir. Dijital platform çalışanları ve sahte serbest çalışma örnekleri özelinde bağımlılık unsurunun genişletilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, işçi kavramının yeniden tanımına gerek olmadığı, ancak bağımlılık kriterinin dijital çağın gerçeklerine uygun biçimde esnek ve içerik odaklı olarak yorumlanması gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of the concept of“dependence,”which is the core criterion in defining the worker status, in light of increasingly widespread flexible and atypical forms of employment in the digital age. Globalization, digitalization, and new models of production and consumption have given rise to new employment forms such as project-based work, remote work, and digital platform labor. These developments necessitate a re-evaluation of personal, legal, and economic dependence. Various legal tests used to determine dependence (control test, economic reality test, organizational integration test, etc.) are analyzed, and atypical forms of work are examined through judicial decisions and comparative legal systems. The necessity of interpreting the dependence criterion more broadly, especially in the context of platform workers and bogus self-employment, is emphasized. The study concludes that there is no need to redefine the concept of worker, but the dependence criterion should be interpreted in a flexible and content-oriented manner aligned with the realities of the digital era.