Grafit kalem ucu elektrodun polifuksin modifikasyonu ile ürik asite duyarlı hale getirilmesi
Sensitization of graphite pencil tip electrode touric acid by modification of polyfucsin
- Tez No: 955122
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, ürik aside (UA) duyarlı sensör yapımı amaçlanmıştır. Çalışma elektrodu olarak 0,7 mm grafit kurşun kalem ucu (PGE) seçilmiştir. Elektrot modifikasyonunda elektrokimyasal aktifleştirme, grafen oksit kaplama, polifuksin kaplama ve bunların kombinasyonları çalışılmıştır. Elektropolimerizasyon 0,1 M PBS tamponunda (pH 7,20) 0,005 mM fuksin (FS) varlığında 0 – (+2,0) V aralığında döngüsel voltametri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. MIP türü polimer eldesi için FS çözeltisine monomer/analit oranı 1:2 olacak şekilde UA eklenmiştir. Elektrotların ürik asite karşı etkinliği 0,1 - 0,5 mM UA konsantrasyon aralığında diferansiyel puls voltamogramı ile takip edilmiştir. En duyarlı elektrodun elektrokimyasal aktifleştirilmiş PGE üzerinde polifuksin kaplanmasıyla elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to construct a uric acid (UA) sensitive sensor. A 0.7 mm graphite pencil lead (PGE) was chosen as the working electrode. Electrochemical activation, graphene oxide coating, polyfucsin coating and their combinations were studied for electrode modification. Electropolymerization was carried out in the presence of 0.005 mM fucsin (FS) in 0.1 M PBS buffer (pH 7.20) in the range of 0 - (+2.0) V using cyclic voltammetry. UA was added to the FS solution at a monomer/analyte ratio of 1:2 to obtain MIP type polymer. The activity of the electrodes against uric acid was monitored by differential pulse voltammogram in the concentration range of 0.1 - 0.5 mM UA. It was determined that the most sensitive electrode was obtained by coating polyfucsin on electrochemically activated PGE.