Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğretmen adaylarında psikolojik sağlamlık ve umut düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological resilience and hope levels in Physical Education and Sports Department teacher candidates
  1. Tez No: 955121
  2. Yazar: HANDE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL ÇEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık ve umut düzeylerini belirlemeyi, bu iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve söz konusu değişkenlerin çeşitli demografik ve bireysel özelliklere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında beş farklı üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor bölümlerinde öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evren içerisinden basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen ve gönüllü katılımları onaylanan 184'ü kadın, 248'i erkek olmak üzere toplam 432 öğrenci katılmıştır. Veriler; araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Doğan (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve Tarhan ile Bacanlı (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sürekli Umut Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS for Windows paket programının 25.0 sürümü kullanılmıştır. Araştırmamızda kullanılan ölçeklerin güvenirliğini ölçmek amacıyla Cronbach Alpha analizi yapılmıştır. Veri analiz sürecinde, betimleyici istatistiksel teknikler (aritmetik ortalama, frekans ve standart sapma) uygulanmış; değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson momentler çarpımı korelasyon yapılmıştır. Analiz sonuncunda elde edilen bulgulara göre erkek öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık düzeylerinin kadınlara kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğunu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the psychological resilience and hope levels of prospective teachers in the Department of Physical Education and Sports, to examine the relationship between these two variables and to reveal whether the variables in question show significant differences according to various demographic and individual characteristics. The research was conducted within the framework of the relational screening model, which is a quantitative research method. The universe of the research consists of prospective teachers studying in the Physical Education and Sports departments of five different universities in the 2024-2025 academic year. The sample of the research consisted of 432 students, 184 female and 248 male, who were selected from the universe by simple random sampling method and whose voluntary participation was approved. The data were collected using the personal information form developed by the researcher, the“Short Psychological Resilience Scale”adapted to Turkish by Doğan (2015) and the“Continuous Hope Scale”adapted to Turkish by Tarhan and Bacanlı (2015). SPSS for Windows package program version 25.0 was used for data analysis. Cronbach Alpha analysis was performed to measure the reliability of the scales used in our research. Descriptive statistical techniques (arithmetic mean, frequency and standard deviation) were applied in the data analysis process; t-test for independent samples, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson product-moment correlation were performed to determine the differences between the variables. According to the findings obtained as a result of the analysis, the psychological resilience levels of male teacher candidates were significantly higher than those of women (p0.05).