EFL teachers' motivation to participate in Continuing Professional Development (CPD) programs
İngilizce yabancı dil öğretmenlerinin sürekli mesleki gelişim programlarına katılma motivasyonu
  1. Tez No: 955190
  2. Yazar: KHAOULA ATTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'de İngilizceyi Yabancı Dil olarak (YDİ) öğreten öğretmenlerin, Sürekli Mesleki Gelişim (SMG) programlarına katılım motivasyonlarına ilişkin akademik araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin SMG programlarına katılım motivasyonlarını incelemeyi ve bu katılımı etkileyen başlıca faktörleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin bir arada kullanıldığı üçgenleme karma yöntem yaklaşımı ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel aşamasında, Google Forms aracılığıyla oluşturulan çevrim içi bir anket aracılığıyla 70 İngilizce öğretmeninden veri toplanmıştır. Takip eden nitel aşamada ise, ilk anketi yanıtlayan katılımcılar arasından gönüllü olan sekiz öğretmene açık uçlu sorular içeren bir form yöneltilmiştir. Nicel veriler, SPSS 27 kullanılarak tanımlayıcı istatistiksel teknikler uygulanarak analiz edilmiştir, nitel veriler Braun ve Clarke'ın (2006) altı aşamalı tematik analiz çerçevesi doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin SMG programlarına katılım motivasyonunun yüksek olduğunu, ancak belirli yapısal ve kurumsal engellerin bu süreci olumsuz etkileyebildiğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik programların daha erişilebilir, esnek ve ihtiyaç odaklı olarak yeniden tasarlanması gerektiğini göstermektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğu, SMG programlarına katılımın öğretim yöntemlerinin yenilenmesi, pedagojik becerilerin gelişimi ve öğrenci başarısının artırılması açısından vazgeçilmez olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, içsel motivasyon, mesleki bağlılık ve öğrenci gelişimine katkı sağlama arzusu, öğretmenlerin katılımını yönlendiren başlıca etmenler olarak öne çıkmıştır. Ancak aşırı iş yükü, sınırlı idari destek ve katı programlamalar gibi katılımı engelleyen zorlukları da dile getirmişlerdir. Son olarak, çalışma, öğretmenlerin SMG programlarına katılım konusunda güçlü bir şekilde motive olmalarını sağlamak amacıyla paydaşlara, okul yöneticilerine ve SMG program tasarımcılarına yönelik önerilerde bulunmakta ve gelecekteki araştırmalar için fikirler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been a limited number of studies that investigated English as a Foreign Language (EFL) teachers' motivation to participate in Continuing Professional Development (CPD). This study seeks to address this gap by exploring the motivation of EFL teachers in Türkiye to participate in CPD programs. It also attempts to investigate the factors that influence teachers' motivation to participate in such programs. To collect the data, the study adopted a triangulation mixed-method approach. The research combined quantitative data from 70 EFL teachers through an online questionnaire designed in Google Forms and qualitative insight from follow-up open-ended questions requiring written answers. The qualitative follow-up open-ended questions were answered by eight teachers among the 70 who participated in the first phase of the study. The quantitative data were analyzed using SPSS 27 applying descriptive statistical techniques, while qualitative data were analyzed using Braun and Clarke's (2006) six-step framework for thematic analysis. According to the research results, EFL teachers were significantly motivated to participate in CPD programs and considered both formal and informal types of CPD programs as essential. Furthermore, the results stress the significant role of intrinsic motivation and commitment to student development in facilitating participation. Teachers recognized the important role of CPD programs for improving teaching methodologies and adapting to the changing educational requirements; nevertheless, they also reported challenges to participation, such as excessive workload, limited administrative support, and rigid scheduling. Finally, the study offers ideas for further research as well as recommendations to help stakeholders, school administrators, and CPD designers guarantee that teachers are strongly motivated to participate in CPD programs.